Izraelnek a törvényszék végzése szerint egy hónapon belül jelentést kell benyújtania a határozat végrehajtásáról.
A hágai Nemzetközi Bíróság elrendelte, hogy Izrael állítsa le a rafahi hadműveletét – írja a BBC.
A törvényszék azt követően hozta meg a döntését, hogy a bíróság elnöke, Nawaf Salam a gázai humanitárius helyzetet katasztrofálisnak nevezte, ami a törvényszék két hónappal korábbi ülésén megállapítottakhoz képest is sokat romlott.
Salam beszélt arról is, hogy az izraeli haderő rafahi inváziója 800 ezer palesztin menekültet kényszerített arra, hogy elhagyják az ideiglenes táboraikat.
A hadműveletek leállításán túl a törvényszék azt is elrendelte, hogy Izraelnek meg kell nyitnia a Rafah és Egyiptom közötti határátkelőt, és nagy mennyiségben kell azon átengednie humanitárius segélyszállítmányokat, valamint be kell engednie Gázába a törvényszék nyomozóit és tényfeltáróit. Mindezeken felül Izraelnek egy hónap múlva be kell számolnia a törvényszék előtt arról, hogy mennyiben sikerült megvalósítania a fentebbi rendelkezéseket.
Ugyanakkor Salam arra is kitért, hogy igen nyugtalanító, hogy izraeli túszokat tartanak fogva Gázában, és követelte azok azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátását.
Korábban megírtuk, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság ügyésze, Karim Khan elfogatóparancsot kért többek között Benjamin Netanjahu ellen is, ami komoly felháborodást szült a nyugati világban, különösen Amerikában, ahol a testület szankcionálásának ötlete is felmerült.
Fontos, hogy a Nemzetközi Bíróság és a Nemzetközi Büntetőbíróság két különböző szerv, bár mindkettőnek Hágában van a székhelye. A különbség a két szerv között, hogy a Nemzetközi Bíróság nagyon leegyszerűsítve úgy működik, mint egy polgári törvényszék, csak éppen a felperesek és az alperesek nem magánszemélyek, hanem államok, ezért sem jellemző, hogy ezen a fórumon konkrét személyekkel szemben születnének elmarasztaló döntések.
Ezen utóbbiak meghozatalára való a Nemzetközi Büntetőbíróság. Érdemes azonban mindehhez hozzátenni, hogy a két bíróság hatásköre között is van némi különbség, míg a Nemzetközi Bíróság elé jóformán bármelyik állam beidézhet egy másikat, addig a Büntetőbíróság csak a Római Statútumot aláíró 124 ország állampolgáraival szemben járhat el.