Világ hvg.hu 2024. április. 29. 06:20

Izraeli segítséggel újabb tűzszünettervet készített a gázai harcok leállítására Egyiptom

A tervezetben egy háromhetes, akár tíz hétre is kiterjeszthető tűzszünet és fogolycserék is szerepelnek.

Egyiptom újabb javaslatot tett az Izrael és a Hamász közötti tűzszünetre, amelynek keretében néhány izraeli túszt elengednének palesztin foglyokért cserébe, és a felek három hétre felfüggesztenék a harcokat – írja a Wall Street Journal. A javaslat célja, hogy megakadályozza az izraeli katonai offenzívát a Gázai övezet déli részén fekvő Rafah városa ellen.

Izrael, amely részt vett a javaslat kidolgozásában, az egyiptomi tisztviselők szerint, vállalná, hogy hosszabb távú tárgyalásokat folytasson a Hamásszal, amint a szervezet kiadja a túszok első, a tűzszüneti megállapodásban meghatározott 20 fős csoportját. A Hamász ugyanis eddig azért sem nagyon akarta elengedni a túszait, mert nem látta esélyét annak, hogy a háború véget érhet.

Ez a lépés a közvetítők újabb erőfeszítése az öt hónapja húzódó és időközben megrekedt tárgyalások beindítására. Ez idő alatt a harcok a mintegy kétmillió gázai lakost túlélő üzemmódba kényszerítették, és a palesztin egészségügyi tisztviselők szerint több mint kétszeresére, 34 000-re emelkedett azok száma, akik az izraeli invázió következtében vesztették életüket. Ugyanakkor a palesztin oldalról származó adatok összesítő jellegűek, azaz nem tesznek különbséget a civilek és a fegyveresek között.

Azonban Izraelben is főhet a kormány feje amiatt, hogy a Hamász fogságában lévő túszok hozzátartozói rendszeresen tüntetéseken követelik szeretteik szabadon engedését és azt is, hogy az ő ügyüket részesítse előnyben a kormányzat a harcok folytatása helyett.

A nyomás mértékét jól érzékelteti, hogy az izraeli háborús kabinet ellenzéki tagja, Beni Ganc úgy fogalmazott, hogy Izraelnek nem szabad elutasítania egy vállalható forgatókönyvet a túszok kiszabadulására, mert azzal elveszítené a léthez való jogát. A politikai pályája előtt katonaként szolgáló Ganc azonban azt is hozzátette, hogy a tűzszüneti terv, még ha elfogadják is, nem jelentheti a háború végét.

Segélyek nélkül májusra az éhezés lehet a fő halálok a Gázai övezetben

A segélyautókat ért újabb halálos izraeli katonai támadás a szállítmányok célba juttatásának teljes ellehetetlenüléséhez és általános éhínséghez vezethet a Gázai övezetben. Fordulópontot jelent az amerikai politikában, hogy Joe Biden amerikai elnök ultimátumot intézett Benjamin Netanjahu izraeli kormányfőhöz. Nemzetközi segélyszervezetek a gázaiak szándékos kiéheztetésével vádolják az egyre jobban elszigetelődött Izraelt, amely viszont a Hamászt teszi felelőssé a humanitárius katasztrófáért.

Hasonló értelemben nyilatkozott szombaton egy televíziós interjúban az ország külügyminisztere, Jiszráel Kac, aki elmondta, hogy hajlandók elnapolni a Rafah elleni támadást a túszok kiszabadulásának érdekében.

Az Egyesült Államok, Izrael legfontosabb szövetségese, nyomást gyakorol Izraelre, hogy ne szállja meg Rafahot. Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke vasárnap a szaúd-arábiai Rijádban tartott Világgazdasági Fórumon felszólalva sürgette az amerikai kormányt, hogy akadályozza meg Izraelt egy ilyen offenzíva végrehajtásában. „Amerika az egyetlen ország, amely képes megakadályozni Izraelt abban, hogy ezt a bűntényt elkövesse” – mondta.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter szintén Szaúd-Arábiába látogat, ahol hétfőn és kedden arab tisztségviselőkkel találkozik, hogy segítsen a gázai tűzszünet biztosításában.

Az egyiptomi javaslat értelmében kiszabadítandó izraeli túszok között gyermekek, nők – köztük női katonák – és sürgős orvosi ellátásra szoruló idősek is lennének. Őket mintegy 500 Izraelben fogva tartott palesztin fogolyra cserélnék. Az átadást 10 hetes tűzszünet követné, amely alatt a két fél folytatná a tárgyalásokat, és legalább 300-400 000, jelenleg Rafahban menekültként élő palesztin térhetne vissza az övezet más részein található otthonába.

A javaslat részeként az izraeli erők kivonulnának az övezet északi és déli részét elválasztó folyosóról, de a tisztviselők szerint a mozgásban lévő palesztinokat továbbra is átvizsgálnák.

A Hamász politikai vezetése közölte, hogy konzultálni fog a szervezet katonai szárnyával és más gázai frakciókkal a javaslatról és néhány napon belül visszajeleznek. A Hamász dohai székhelyű politikai irodája ugyanis csak névlegesen vezeti a szervezetet, a valódi döntéseket a katonai szárnyat vezető és Gázában tartózkodó Jahja Szinvar hozza.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.