Világ hvg.hu 2024. április. 28. 09:36

Bíróság előtt a puccsot tervező német herceg, az asztrológus és a sztárséf

Elindult annak a német szélsőjobboldali csoportnak a bírósági pere, amelyikre 2022 végén azért csapott le a német rendőrség, mert erőszakos puccsal akarták megdönteni a kormányt.

Megkezdődött a Reichsbürger-csoport (birodalmi polgárok) néven ismertté vált, összeesküvés-elméletekből országos hírnevet szerző mozgalom tagjainak a büntetőpere. A 27 embert Németország egyik legnagyobb terrorizmusellenes ügyében folytatott nyomozás végén tartóztatták le. A csoport tagjai között különlegesen képzett egykori katonák is vannak, ráadásul arra utaló jelek is, hogy az orosz titkosszolgálat is segíthette őket, amely így akart borsot törni Berlin orra alá – írtuk akkor.

Egy őrült társaság, amely meg akarta puccsolni a német vezetést

Erőszakos puccsra készült egy összeesküvés-elméletekből országos mozgalmat építő csoport vezetése Németországban, állítják a német hatóságok, amelyek a Német Szövetségi Köztársaság történetének egyik legnagyobb terrorizmusellenes ügyében folytatott nyomozás végén szerdán huszonöt embert fogtak el. A csoport tagjai között különlegesen képzett egykori katonák is vannak, ráadásul arra utaló jelek is, hogy az orosz titkosszolgálat is segíthette őket, amely így akart borsot törni Berlin orra alá.

A szövetségi főügyész sajtóközleménye szerint a csoport 2021 novembere óta tervezte puccsát. A szervezet a fegyveres szárnyát a német parlament épületének megtámadásával és a szövetségi állam alkotmányos rendjének megdöntésével bízta meg. A csoport azt tervezte, hogy egy sikeres puccs után az 1871-es Német Birodalom mintájára államot hozna létre, és ideiglenes kormányt állítana fel, amelyet Heinrich Reuss (német nevén: Heinrich XIII. Prinz Reuss), a csoport vezetője vezetne, akit a Guardian „antiszemita üzletembernek” titulált.

Az ügyészség szerint a csoportnak óriási fegyverraktárhoz volt hozzáférése, és azt tervezték, hogy a Reichstag épületében foglyul ejtik a képviselőket, Olaf Scholz kancellárt pedig kivégzik. A csoport tagja volt egy ex-katona, egy asztrológus, egy oltásellenes, illetve egy müncheni származású sztárséf is, aki állítólag Reuss szakácsaként is funkcionált.

A német hatóságok a 27 vádlottat biztonsági okokból három részre osztották. Hétfőn az úgynevezett „katonai szárnya” áll bíróság elé. Reuss és másik kilenc ember ügyét május 21-én tárgyalják a frankfurti bíróságon. A csoport elsődleges célja a puccs után az volt, hogy visszaállítsa Németország 1937-es határait.

„A mozgalom tagjai a „reichsbürgerek”, azaz a Birodalom polgárai. A szervezet elég sokszínű, különféle irányzatokat tömörít, de van egy közös pont: a hívei meg vannak győződve arról, hogy a Német Szövetségi Köztársaság létezése nem legitim. Ez a meggyőződés azért veszélyes, mert ezáltal látják igazolva azt az álláspontjukat, hogy a német törvények és szabályok rájuk, tehát a „reichsbürgerekre” nem vonatkoznak. Szerintük a jelenlegi állam nem több, mint egy adminisztratív konstrukció, amelyet még mindig a nyugati hatalmak – az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország – tartanak megszállva” – írtuk két évvel ezelőtti cikkünkben.

A titkosszolgálatok becslése szerint a járvány előtt 19 ezer ember tartozott a Reichsbürger mozgalomhoz, ám ez a szám 2021-re 21 ezerre emelkedett. Az oltásellenes mozgalmak ideológiái mellett a QAnon ideológia is fontos inspirációs forrásként szolgált a német mozgalom számára. A QAnon-hívők fontos szerepet játszottak a Capitolium 2021 januári ostromában, amire Donald Trump buzdította híveit az elbukott elnökválasztás után.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.