Világ hvg.hu 2024. március. 18. 05:23

Putyin először ejtette ki Navalnij nevét a politikus halála óta

Az orosz elnök elismerte, amit korábban tagadott, tényleg szó volt az ellenzéki aktivista kiadatásáról, sőt, Putyin állítása szerint ebbe bele is egyezett azzal a feltétellel, hogy Navalnij nem tér vissza többet Oroszországba.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Új elnöki ciklusa egyik fő céljának a „különleges hadművelet” feladatainak teljesítését nevezte meg Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőre virradó éjjel a moszkvai választási központjában.

„Mindenekelőtt a különleges hadművelet keretében kell megoldani a feladatokat, erősíteni kell a védelmi képességeket, erősíteni kell a fegyveres erőket Ez nagyon jó ütemben és kiváló minőségben történik” – hangoztatta Putyin a Vendégudvarban a háromnapos elnökválasztás befejeződése után megtartott sajtótájékoztatóján.

Azt mondta, hogy Oroszország jelenleg „az aktív védelem folytatásánál egy kicsit többet tesz” a háborúban. Putyin szerint Moszkvának gondolkodnia kell azon, hogy kivel tárgyaljon majd az ukrajnai békekötésről.

Az orosz államfő először beszélt a nemrégiben börtönében elhunyt Alekszej Navalnijról, megerősítve azokat a korábbi híreket, melyek szerint az ellenzéki politikust nyugati országokban fogva tartott oroszokra akarták volna kicserélni, bár ezt Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő letagadta. Putyin a következőket mondta:

„Ami Navalnij urat illeti, igen, ő eltávozott az élők sorából. Ez mindig sajnálatos esemény, de hát voltak már hasonló esetek, amikor emberek a börtönben haltak meg. De vajon az Egyesült Államokban nem történt ilyesmi? Történt, nem is egyszer! Mellesleg hadd mondjam el – és lehet, hogy ez meglepően hangzik -, hogy pár nappal Navalnij úr eltávozása előtt néhány kollégám azt mondta nekem – és nem az adminisztráció dolgozói -, hogy kicserélhetnénk Navalnij urat néhány olyan emberre, akiket nyugati országokban tartanak fogva. Akár elhiszik nekem, akár nem, de a kolléga, akivel beszéltem, még be sem fejezte a mondatot, én máris beleegyezésemet adtam. Aztán sajnos történt, ami történt… Egyetlen feltételt szabtam: hogy ne térjen vissza többé, hadd üljön csak odaát (nyugati börtönben – a Szerk.). Ennyi. Dehát megesik az ilyesmi, nincs mit tenni…”

NEXTA on Twitter: “‼️ #Putin pronounced #Navalny’s surname for the first time and confirmed the version about the exchange of the oppositionist”As for Mr. Navalny. Yes, he passed away. This is always a sad event. We have had other cases where people in prison have passed away. Hasn’t that… pic.twitter.com/WpIrc6Z6Ku / Twitter”

‼️ #Putin pronounced #Navalny’s surname for the first time and confirmed the version about the exchange of the oppositionist”As for Mr. Navalny. Yes, he passed away. This is always a sad event. We have had other cases where people in prison have passed away. Hasn’t that… pic.twitter.com/WpIrc6Z6Ku

„Navalnij két emberből állt, Alekszejből és Julijából” – ő Julija Navalnaja, az orosz ellenzék özvegye

A február 16-án meghalt Alekszej Navalnij felesége nemcsak a néhai orosz ellenzéki partnere, de munka- és harcostársa is volt. Férjét cikkünk megjelenésével egyidőben temették Moszkvában. Portrénk.

Az elnök megköszönte választási stábja önkénteseinek és a választóknak a bizalmat és a voksokban kifejezett egységet. A magas részvételt a kialakult helyzettel, azon események drámaiságával magyarázta, amelyen Oroszország keresztülmegy. Azt hangoztatta, hogy megvannak a feltételek ahhoz, hogy Oroszországot erősebbé, hatékonyabbá tegyék, és azt ígérte, hogy a hatalom az összes meghirdetett fejlesztési célt el fogja érni.

Arra kérdésre válaszolva, hogy lehetséges-e a konfliktus Oroszország és a NATO között, azt mondta, hogy a mai világban minden lehetséges. Hangot adott véleményének, hogy ebben az esetben a világ egy lépésre kerülne a teljes körű harmadik világháborútól, és megjegyezte, hogy meglátása szerint ebben aligha lehet bárki is érdekelt.

A Moszkva ellen az ukrán oldalon harcoló orosz alakulatokkal kapcsolatban arra figyelmeztetett, hogy Oroszországban nincsen ugyan halálbüntetés, de minden árulót, aki fegyverrel a kezében szállt szembe a hazájával, azonosítani fognak.

„Mindig, most és a jövőben is úgy fogunk bánni ezekkel az emberekkel, mint akik háborús övezetben vannak. Úgy fogjuk tekinteni őket, mint akik fel vannak fegyverezve. Minden bűnüldöző szervet arra utasítunk, hogy mindenkit név szerint azonosítsanak, és tegyék meg a megfelelő intézkedéseket azokkal szemben, akik fegyverrel harcolnak Oroszország ellen. Nem hagyunk nekik békét. Erről tudniuk kell” – mondta az államfő.

Az orosz területre való betörésekkel próbálkozó “terrorista” alakulatoknak Putyin ugyanazt a sorsot jósolta, mint amely a második világháború során árulóvá vált Andrej Vlaszov szovjet tábornok hadseregét érte utol.

A most befejeződött orosz elnökválasztást Vlagyimir Putyin demokratikusnak nevezte, a nyugati országok reagálását pedig várhatónak, mert, mint mondta, ők fegyveresen küzdenek Oroszország ellen, és megpróbálják feltartóztatni a fejlődését.

Putyin a voksok 80 százalékának összesítése alapján 87,15 százalékon áll az orosz Központ Választási Bizottság (CIK) éjfél után közzétett adatai szerint. A hivatalban lévő államfő több mint 58 millió szavazatot kapott, ez a legmagasabb szám az orosz elnökválasztások 1991-ben elkezdődött történelmében.

Hirdetés