Világ hvg.hu 2024. március. 10. 22:41

Jobbközép győzelem Portugáliában, de előretört a szélsőjobb

Nyert a jobbközép Demokratikus Szövetség a vasárnapi portugáliai választáson, de a vártnál kisebb az előnye. A szélsőjobb előretört, és királycsináló lehet.

A jobbközép Demokratikus Szövetség győzelmét jósolják  Portugáliában a vasárnapi előrehozott parlamenti választásokon. A szavazatok több mint 70 százalékának megszámlálása utáni 31,5 százalékos eredménye azonban elmarad a várakozásoktól, így várhatóan kemény alkudozásra számíthatnak a kiemelkedően teljesítő szélsőjobboldali CHEGA párttal, amely a 2022-es választási eredményét majdnem megháromszorozva a szavazatok 19 százalékát nyerte el. 

A jelenleg kormányzó, Szocialista Párt (PS) alig 29%-ot szerzett. Ezek az eredmények megegyeznek a szavazóhelyiségek este 8 órai bezárása után közzétett exit pollokkal. 

“Vége a kétpártrendszernek” – idézte a Reuters a CHEGA vezetőjét, Andre Venturát (borítóképünkön), aki arra utalt ezzel, hogy a fasiszta diktatúra öt évtizeddel ezelőtti vége óta egymást váltja a hatalomban a Demokratikus Szövetség és Szocialista Párt. 

Az eredmény értékét növeli, hogy a 63 százalékos részvételi arány jócskán meghaladja a 2022-es legutóbbi választáson mért 51,5 százalékot. 

A választást azért kellett most lebonyolítani, mert Antonio Costa szocialista miniszterelnök egy korrupciós ügy miatt lemondásra kényszerült négy hónapja.

Az ország, ahol az akkugyártással kapcsolatos korrupciós botrányba bukhat bele a politikai elit

Portugália nem Magyarország. Van, ahol semmilyen érdek nem írhatja felül a szabályokat és a helyiek jogos érdekeit. És ahol a kormányfői székbe kerül a korrupciógyanú. Íme a botrányba fulladt projektek, valamint a vizsgálatok célpontjául szolgáló hazai és külföldi vállalatok.

A kampány fő témái a súlyos lakhatási válság, az alacsony bérek, és a leromlott egészségügyi rendszer, valamint a korrupció volt, amit sokan azonosítanak az eddig uralkodó pártokkal. 

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.