Az államban regisztrált választók még 2020-ban szavazták meg a drogok totális dekriminalizációját.
Oregonban három év után rájöttek, hogy nem volt jó ötlet mindent legalizálni a fűtől heroinon át a fentanilig – írja a Wall Street Journal. Az államban regisztrált választók még 2020-ban szavazták meg a drogok totális dekriminalizációját, a politikai döntéshozók azonban mostanra már inkább visszacsinálnák az egészet.
Ennek első lépéseként az oregoni Szenátus pénteken megszavazta, hogy a kemény drogok kis mennyiségben való birtoklása mostantól szabálysértés, ami akár hathavi elzárással is járhat. A döntést kétpárti egyetértésben hozták meg.
A baloldali vezetésű államban a dekriminalizáció támogatói sikerrel győzték meg annak idején a választókat arról, hogy ezzel kevesebb nem erőszakos függő kerülne börtönbe, akiknek így lehetőségük nyílna kezelésekre járni.
Ebből végül annyi valósult meg, hogy valóban kevesebb lett a drogfüggő a börtönökben, ugyanakkor a programmal egy időben elindított és finanszírozott addiktológiai szolgáltatásokat alig vette igénybe valaki, hiszen az elterelés csak a börtön fenyegetésének árnyékában volt komolyan vehető opció a függők számára.
További látható következménye lett a kezdeményezésnek a közterületi drogfogyasztás drámai megugrása, hiszen mindenféle állami retorziótól mentesen nyugodtan lőhette be magát az ember akár a járdaszegélyen ücsörögve is.
Az állam legnépesebb városának, Portlandnek a polgármestere már januárban közegészségügyi és közbiztonsági vészhelyzetet hirdetett az elharapózó fentanilhasználat miatt, illetve eddig re már a 2023 folyamán készített felmérések is azt mutatták, hogy az állam lakosságának többsége már legszívesebben visszatérne a korábbi rendhez.
Polgárjogi csoportok ugyanakkor továbbra is ellenzik a kriminalizáció bevezetését, mivel szerintük ezek inkorrekt módon, leginkább a nem fehér lakosságot sújtják. Szerintük a kábítószer-használat az addiktológiai programok alulfinanszírozottsága és a lakhatási válság miatt bált járványszerűvé.