Azt mondják, hogy ez az első, Atlanti-óceánon átívelő összefogás.
Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és az Európai Unió több mint 800 tisztviselője írta alá azt a levelet, amelyben a kormányaik Izraelnek nyújtott támogatásai ellen tiltakoznak.
Kormányaink jelenlegi politikája gyengíti erkölcsi tekintélyüket és aláássa azt a képességüket, amellyel világszerte kiállhatnak a szabadság, az igazságosság és az emberi jogok mellett
– olvasható a New York Times által csütörtökön megszerzett levélben. A tiltakozók szerint a kormányaik politikája hozzájárulhat a nemzetközi humanitárius jog súlyos megsértéséhez, háborús bűncselekményekhez, sőt etnikai tisztogatáshoz vagy népirtáshoz is.
Azt nem lehet tudni, hogy pontosan kik írták alá a levelet, a nevüket ugyanis terrortámadásoktól tartva nem hozták nyilvánosságra, de a New York Times azt írja, hogy több mint 80 amerikai csatlakozott a tiltakozáshoz.
A lapnak ezen túl több olyan nyilatkozó is megerősítette, hogy az aláírók valóban köztisztviselők, akik épp az október 7-i terrortámadást követő izraeli–palesztin háború miatt mondtak le a korábbi pozíciójukról.
Izrael gázai atrocitásainak egyoldalú támogatása és a palesztin emberiességgel szembeni vakság egyrészt erkölcsi kudarc, másrészt a nyugati érdekeknek világszerte okozott károk miatt politikai kudarc is
– fogalmazott Josh Paul, aki az Egyesült Államok külügyminisztériumnak a fegyverszállításokat felügyelő irodájában dolgozott, de októberben lemondott, mert a Biden-kormány támogatta Izrael katonai fellépését.
Az aláírók azt mondják, hogy belső csatornákon keresztül már korábban is felvetették aggodalmaikat a saját kormányaiknak, de figyelmen kívül hagyták a véleményüket.
Berber van der Woude, egy volt holland diplomata, aki konfliktus- és békefenntartási szakértőként a holland külügyminisztériumban, többek között a ciszjordániai Ramallahban működő misszióban szolgált, már 2022-ben azért mondott le, hogy tiltakozzon a kormánya Izrael-barát politikája ellen. Ő úgy tapasztalta, hogy hiába dolgoznak a köztisztviselők többnyire a háttérben, az Izrael–Hamász konfliktushoz hasonló helyzetekben, ha nem egyezik a véleményük a kormányukéval, akkor annak nem adhatnak hangot.