Világ hvg.hu 2023. december. 31. 09:16

Befejezik az ENSZ békefenntartók történetük második legvéresebb misszióját

Tíz év leforgása alatt a szervezet 310 katonája vesztette életét a nyugat-afrikai Maliban, ennél magasabb veszteségrátája az ENSZ-nek csak Libanonban volt.

Befejezik az ENSZ békefenntartók történetük második legvéresebb misszióját a nyugat-afrikai Maliban, miután a jelenleg hatalmon lévő katonai kormányzat távozásra szólította fel a szervezetet – írja a BBC.

A misszió vezetője úgy összegezte a 10 éve zajló bevetést, hogy sokat tettek, de még így sem tudtak megfelelni az elvárásoknak. A misszió ideje alatt a békefenntartók közül 310-en vesztették életüket, ennél nagyobb veszteségeket a kéksisakosoknak csak a Libanonban 45 éve zajló művelet alatt szenvedtek, ahol eddig 324 katonájuk halt meg.

A kivonulás hónapok óta, több lépcsőben zajlik, hiszen 12 ezer ember kell kivonni Maliból, a folyamat lezárása történik most vasárnap.

A nyugat-afrikai ország helyzete korántsem mondható stabilnak, lévén, hogy az iszlamista és más függetlenségi mozgalmak továbbra is aktívak a területén, mialatt a kormányzat Oroszországgal próbál közelebbi kapcsolatokat kialakítani, többek között a Wagner helyben tartózkodó maradékára támaszkodva.

 

Ha nem támaszkodhat a Wagnerre a közép-afrikai diktátor, tanácsadója szerint jön Beethoven és Mozart

Diktátorok megrendelésére, jó pénzért bármit elvégez Afrikában a Wagner-csoport. Több helyen szinte összefonódott az állammal, és jelentős gazdasági birodalommal rendelkezik, ám az oroszországi lázadás gyengítheti afrikai szerepét.

Az ENSZ csapatok azután jelentek meg Maliban, hogy az iszlamisták és a szeparatisták összefogtak, hogy az ország északi részén saját államot alapítsanak. A felkelés leverésére francia csapatok érkeztek, míg a kéksisakosok feladata a béke fenntartása volt.

Ez persze papíron jól néz ki, de a gyakorlatban nem ment ilyen simán minden, sőt. Az iszlamista fenyegetést nem sikerült felszámolni, sőt a francia és az ENSZ csapatok jelenléte ellenére a terrortámadások száma egyre csak nőtt Maliban, ahogyan a lázadók száma is. Ennek következtében az ország északi és keleti része lényegében kormányozhatatlanná vált.

Az elmúlt években az Iszlám Állam a régióban jelentős térnyerést ért el, és nagy területeket foglalt el Mali délkeleti részén. Számos középső régióban is megugrottak az al-Kaidához és az Iszlám Államhoz kapcsolódó militánsok által elkövetett támadások.

Augusztusban nyolc év nyugalom után ismét harcok törtek ki a szeparatisták és a kormánycsapatok között, mivel mindkét fél igyekezett betölteni az ENSZ békefenntartóinak kivonulása miatt keletkezett vákuumot.

Hirdetés