Izrael a Gázai övezetben a palesztin Hamász terrorszervezet, északon pedig a libanoni Hezbollah milícia célpontjait lövi. Hétfőn éjjel a Hamász újabb két túszt engedett szabadon, kedden reggel pedig Izraelbe érkezett Emmanuel Macron francia elnök. Eközben Gázában és Izraelben lekapcsolták a Google Térkép valós idejű forgalmi adatait, ami összhangban lehet a szárazföldi invázió megindításával.
Most érkezett
Korrekciót adott ki az Élysée-palota miután Emmanuel Macron francia elnök felvetette Izraelben, hogy az Iszlám Állam elleni nemzetközi koalíciót a Hamász elleni harcra is ki kellene terjeszteni.
„A cél az, hogy inspirációt merítsünk a nemzetközi koalíció ISIS elleni tapasztalataiból, és megvizsgáljuk, hogy mely szempontok valósíthatók meg a Hamász ellen is” – áll az elnöki hivatal közleményében.
„Készek vagyunk partnereinkkel és Izraellel együtt gondolkodni a Hamász elleni releváns cselekvési irányokról”. A nyilatkozat hangsúlyozza a koalíció nem harci szerepvállalását is.
„Az ISIS elleni nemzetközi koalíció nem korlátozódik a szárazföldi akciókra, hanem magában foglalja az iraki erők kiképzését, a partnerek közötti információcserét és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelmet is”.
A Gázai övezetben haladéktalan tűzszünetet és a palesztinok védelmét sürgette Mahmúd Abbász palesztin elnök kedden Emmanuel Macron francia államfővel a Palesztin Nemzeti Hatóság székhelyén, Rámalláhban tartott találkozóján.
Abbász felszólította hivatali partnerét, hogy segítsen véget vetni az "agressziónak" a Gázai övezetet uraló szélsőséges Hamász és Izrael háborújában.
"Látom, hallom a civil lakosság szenvedését a Gázai övezetben és Franciaország számára semmi sem igazhatja ezt" - hangsúlyozta Macron hozzátéve, hogy a palesztin, izraeli és francia életek egyenlő értékkel bírnak.
A francia elnök kijelentette, hogy a Hamász támadása Izrael ellen "a palesztinok számára is katasztrófát jelent".
Macron ismételten szót emelt békekezdeményezéséért, amelynek - a francia államfő szavai szerint - három oszlopa a terrorista csoportok elleni harc, a polgári lakosság védelme és a politikai folyamat újraindítása. Hangsúlyozta, hogy a tárgyalások újrafelvétele fontosabb, mint valaha.
"Rövid távon tudjuk, hogy a helyzet még jelentősen romolhat" - mondta Macron. Leszögezte egyben, hogy Párizs partnereivel azon lesz, hogy megoldást találjon, hogy az olyan terrorszervezetek, mint az iszlamista Hamász elleni harc ne terhelje a jövőt és ne borítsa lángba a térséget. Abbászhoz intézve szavait hozzáfűzte, hogy "semmi sem igazolhatja a terrorizmust, és ezt Ön tudja jól".
Míg Macron korábban megerősítette Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök oldalán Izrael önvédelemhez való jogát, addig Abbász a zsidó államot és támogatóit hibáztatta a konfliktusért és határozottan elítélte a Gázai övezet bombázását.
A palesztin elnök mindemellett nemzetközi békeszövetséget és békekonferenciát szorgalmazott.
Az Abbász vezette Fatahhal is szemben álló és a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, és több mint 1400 embert meggyilkoltak, további mintegy háromezret megsebesítettek, valamint mintegy 200 embert elraboltak és túszként tartanak fogva. Az izraeli válaszcsapásokban azóta már 5791 ember halt meg a Gázai övezetben az ottani egészségügyi hatóságok tájékoztatása szerint.
Izrael a támadásra válaszul leállította az övezet áram-, üzemanyag-, élelmiszer- és egy időre a vízellátását is.
(MTI)
A Gázai övezetben végrehajtott izraeli légicsapások az elmúlt napban legalább 704 ember halálát okozták – közölte a Hamász vezette gázai egészségügyi minisztérium. Ez a halálos áldozatok számának jelentős növekedését jelenti az övezet elleni, a jelek szerint egyre nagyobb területet érő izraeli bombatámadások közepette.
A háború halálos áldozatainak száma 5791, köztük 2360 gyermek – áll Ashraf al-Qidra minisztériumi szóvivő közleményében. Szerinte legalább 16 297-en megsebesültek.
A két elnök szerint meg kell teremteni a független Palesztinát, a nyugati országok pedig csak erősítik a humanitárius válságot Gázában, itt az ideje fellépniük Izrael ellen.
Izrael miatt telefonált egymással Erdogan és Putyin és mint kiderült, mindenben egyetértettek
A két elnök szerint meg kell teremteni a független Palesztinát, a nyugati országok pedig csak erősítik a humanitárius válságot Gázában, itt az ideje fellépniük Izrael ellen.
A szárazföldi offenzívát stratégiai megfontolások miatt késleltetik – jelentette ki a Times of Israel tudósítása szerint Herzi Halevi altábornagy, az izraeli hadsereg vezérkari főnöke.
„Készen állunk. Az IDF és a Déli Parancsnokság is kiváló támadási terveket készített, amikkel elérhetők a hadi céljaink” – mondta az altábornagy, majd hozzátette, hogy a következő lépésről, azaz a támadás idejéről és konkrét formájáról a politikai vezetéssel közösen döntenek.
António Guterres ENSZ-főtitkár élesen bírálta Izraelt a Gáza elleni könyörtelen légicsapások miatt, amelyeket a Hamász fegyveresei által több mint két héttel ezelőtt izraeliek ellen elkövetett mészárlásokra válaszul indítottak.
Az október 7-i terrortámadások után Izrael a Gázai övezet déli részére történő evakuálására szólította fel a palesztin civil lakosokat.
"A civilek védelme nem azt jelenti, hogy több mint 1 millió embert utasítanak arra, hogy vonuljanak délre, ahol nincs menedék, nincs élelem, nincs víz, nincs gyógyszer és nincs üzemanyag, majd folytatják a déli területek bombázását" – mondta Guterres az ENSZ Biztonsági Tanácsának New York-i ülésén kedden.
Guterres szerint a Gázába bejuttatott segély "csepp a tengerben". A segélynek korlátozások nélkül kell eljutnia a rászorulókhoz – tette hozzá.
"Ilyen kritikus pillanatokban fontos igazán az elvek tisztázása, kezdve a civil lakosság védelmével" – jelentette ki Guterres.
Az ENSZ-főtitkár azt is elmondta, hogy a palesztinok sérelmei nem legitimálhatják a Hamász visszataszító támadásait, ahogyan azok sem igazolhatják a palesztin lakosság kollektív megbüntetését.
"Fontos elismerni, hogy a Hamász támadásai nem vákuumban történtek. A palesztin nép 56 év fojtogató megszállást élt át" – fejtette ki a portugál politikus.
Izrael ENSZ-nagykövete megdöbbentőnek nevezte Guterres kijelentéseit. "Igazán szomorú, hogy a holokauszt után létrejött szervezet vezetője ilyen nézeteket vall" – írta Gilad Erdan az X-en, aki szerint arról beszélni, hogy a Hamász támadásai nem légüres térben történtek, a terrorizmus és a gyilkosság mentegetésével ér fel.
A Gázai övezetet uraló Hamász fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, és több mint 1400 embert meggyilkoltak, további mintegy háromezret megsebesítettek, valamint mintegy 200 embert elraboltak és túszként tartanak fogva. Az izraeli válaszcsapásokban azóta már mintegy 5800 ember halt meg a Gázai övezetben az ottani egészségügyi hatóságok tájékoztatása szerint.
Izrael a támadásra válaszul leállította az övezet áram-, üzemanyag-, élelmiszer- és egy időre a vízellátását is.
(MTI)
Miért vagyok életben, ha apu meghalt? - Kivégzésekről és lefejezésekről mutatott borzalmas, korábban nem látott felvételeket izraeli hadsereg
Százórányi felvételből állítottak össze egy 43 perces vetítést, amit zárt ajtók mögött, egy Tel-Aviv melletti katonai bázison nézhettek meg a meghívott újságírók. Ebből a sokkoló anyagból csak néhány állóképet hoztak nyilvánosságra, de a résztvevők elmesélték, milyen borzalmakat láttak.
Az ír államfő korábban Izraelt bírálta a gázai bombázások miatt.
A dublini izraeli nagykövetség helyettes vezetője szerint Írország finanszírozta a Hamász Gáza alatti alagútjait
Az ír államfő korábban Izraelt bírálta a gázai bombázások miatt.
A Hamász iszlamista terrorszervezet által elrabolt izraeli és külföldi túszok portréi az izraeli hadsereg tel-avivi központjának a falán 2023. október 24-én.
A Hamász október 7-én többfrontos támadást indított Izrael ellen, ahol meggyilkoltak több mint 1400 embert, háromezret megsebesítettek, körülbelül 220 embert elraboltak, és túszként tartanak fogva.
A gázai egészségügyi minisztérium közlése szerint a Hamász elleni izraeli válaszcsapások palesztin halálos áldozatainak száma ötezerre emelkedett, a sebesülteké pedig meghaladja a 15 ezret a Gázai övezetben.
(MTI)
Az izraeli hadsereg pénzt és védelmet ajánl a gázaiaknak a túszokról származó információkért cserébe
Jelenleg 220, Izraelből elrabolt túszról tudunk.
Az izraeli hadsereg pénzt és védelmet ajánl a gázaiaknak a túszokról származó információkért cserébe
Jelenleg 220, Izraelből elrabolt túszról tudunk.