Nem tudni, hogy miért volt szükség a szöveg javítására.
A Palesztin Hatóság hivatalos hírügynöksége (WAFA) vasárnap Mahmúd Abbász elnöknek egy olyan megjegyzését tette közzé, amelyben bírálta a Hamászt, de később magyarázat nélkül eltávolították a militáns csoportra való utalást – írja a Reuters.
A szóbanforgó részlet egy Abbász és Nicolas Maduro venezuelai elnök közötti telefonbeszélgetés során hangzott el, amikor a két vezető a Hamász támadássorozatát követő izraeli válaszcsapások kérdését érintette. A beszélgetéséről szóló eredeti WAFA közleményben ez a sor szerepelt: „Az elnök (Abbász – a szerk.) azt is hangsúlyozta, hogy a Hamász politikája és akciói nem képviselik a palesztin népet, hanem a PFSZ (Palesztinai Felszabadítási Szervezet) politikája, programjai és döntései képviselik a palesztin népet".
Néhány órával később a mondatot erre a változatra igazították ki: „Az elnök azt is hangsúlyozta, hogy a PFSZ politikája, programjai és döntései képviselik a palesztin népet, és nem más szervezetek intézkedései." Az egyelőre nem derült ki, hogy a hírügynökségnél miért gondolták fontosnak a kérdéses részlet átírását.
Abbász Palesztin Hatósága korlátozott önrendelkezést gyakorol az Izrael által megszállt Ciszjordániában. Régóta ellenzi a Hamászt, amely 2007-ben átvette az ellenőrzést a Gázai övezet felett, és kiszorította az Abbászhoz hű Fatah párti erőket. A riválisok között évek óta tartó megbékélési tárgyalások nem hoztak áttörést.
Abbász vezeti a PFSZ-t is, azt az ernyőszervezetet, amely a palesztinokat képviselte az Izraellel folytatott, az Egyesült Államok által támogatott korábbi béketárgyalásokon. A Maduróval folytatott telefonbeszélgetése során Abbász "megerősítette, hogy elutasítja a civilek megölését mindkét oldalon, és felszólított a civilek, foglyok és fogvatartottak szabadon bocsátására" – áll a WAFA jelentésében.Hamász, Gáza, Hezbollah, Vaskupola, kibuc - elmagyarázunk néhány fogalmat, hogy érthetőbbek legyenek a hírek
Mi a Hamász, ki a vezetője, ki finanszírozza, mi köze a Hezbollahhoz, a Palesztin Iszlamista Dzsihádhoz, hol van a Gázai övezet, mit jelent a „két állami megoldás", mi az a Vaskupola, és mik azok a kibucok, amelyekbe betörtek a Hamász fegyveresei? Körbejártuk az izraeli-palesztin háború kapcsán legtöbbször említett fogalmakat, hogy kevesebb legyen a fekete lyuk a hírek olvasása közben.
Az izraeli-palesztin háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:
Joe Biden szerint hiba volna Izrael részéről megszállni a Gázai övezetet, eddig 30 amerikai állampolgár halt meg a Hamász támadása miatt - közvetítésünk a háborúról
Izrael ENSZ nagykövete arról beszélt, hogy egy esetleges szárazföldi támadást követően sem áll érdekükben újra megszállni Gázát, még legalább 13 amerikai állampolgár sorsáról nincs információja Washingtonnak.