Izrael válasza viszont szintén civil áldozatokat követel: folyamatosan bombázzák a Gázai övezetet, a bombák azonban nem csak a terroristákat ölik meg.
Három kibuc, Nir Oz, Be’eri és Kfar Azza, a Nova Fesztivál és Szderot kisváros – ezeket érintette a legsúlyosabban a Hamász terrorszervezet szombat reggeli, szárazföldi támadása Izrael ellen. Ezek a települések, illetve a fesztivál voltak a legközelebb a Gázai övezet határához. Az izraeli haderő (IDF) eddigi beszámolói szerint a terroristák először a kibucokat rohanták le, azokban gyilkoltak, majd onnan mentek tovább a fesztiválra és Szderotba.
Kfar Azzába kedden az IDF egy vezetett túra keretein belül beengedte a nemzetközi és az izraeli sajtót. Irányított túráról volt szó, amivel az izraeliek célja az volt, hogy kommunikálják a világ felé:
a Hamász ezekkel a kifejezetten civileket célzó mészárlásokkal egy polcra helyezte magát az Iszlám Állammal és az al-Kaidával.
A Kfar Nazzában tartott sajtóbejárás során a nemzetközi média rengeteg olyan felvételt tett közzé, amin a mészárlás nyomai látszódnak: látszanak a lerombolt, felgyújtott házak, van, ahol látszik, hogy felrobbantották, vagy feltépték a házakban található óvóhelyek ajtajait. Az IDF azonban vigyázott arra, hogy ne készülhessen olyan felvétel, amin a mészárlás konkrét nyomai láthatók: csak letakart holttestek látszódnak.
A mészárlásban a Hamász terroristái a tudósítások szerint negyven csecsemőt gyilkoltak meg. Volt olyan baba, akinek a fejét is levágták. Az nem világos, hogy ezek a babák éltek-e még, amikor levágták a fejüket.
De nem csak a gyerekeket, babákat fejezték le: nők és férfiak megcsonkított holttesteiről szólnak a tudósítások. Az IDF nem engedte ezeket megmutatni kamerafelvételeken, fényképeken. Bár az X-en és a hivatalos oldalakon terjednek képek véres bölcsőről, a terroristák bestialitásáról hivatalos forrás nem tett közzé felvételt.
Pedig felvételek úgy fest, ha másodkézből is, de vannak. Több olyan zárt csatorna is van, ahol a Hamász Izraelbe betörő terroristái, valamint a velük szembeszálló izraeli katonák tettek közzé. Ezek között akad olyan is, amit a hamászosok konkrétan a gyilkosságokról készítettek. De olyan felvétel is akad, amin a terroristák holttesteit szedik össze az IDF katonái markolóval.
Kfar Nazzában az izraeli katonák a sajtó munkatársainak olyan töltényhüvelyeket is mutattak, amiket egy hatalmas kaliberű fegyverből lőttek ki a kibuc lakóira. Egy ekkora lőszer alkalmas akár az emberi test csonkolására is.
A brit Channel4 interjúzott egy olyan nővel, akinek a szüleit a kibucban ölték meg a terroristák. Ő a csatornának azt mondta, szülei és öccse azonnal a lakásuk óvóhelyére rohantak, amikor a légiriadó jelezni kellett. Az öccse túlélte a támadást, így ő mondta el neki a részleteket. Elmondása szerint hallották, ahogy betörik az ablakaikat, ahogy bemennek a házukba. Majd berobbantották az óvóhely ajtaját. A fiúra édesanyja feküdt rá, így ő már csak hallotta, ahogy apja sokkos állapotban jelzi: a robbanásban leszakadt a karja. A nő az utolsó pillanatig azt suttogta a fiú fülébe, hogy minden rendben lesz. A gyerek órákat töltött a szülei holtteste alatt, míg az IDF felszabadította a kibucot.
Az IDF szóvivőiből szinte lehetetlen épkézláb választ kihúzni arra, hogy hogy történhetett mindez. A válasz mindig ugyanaz: most háborús helyzet van, amit kezelni kell, ha pedig vége, akkor hosszú kivizsgálás fogja követni a háborút.
A Hamász szombati rohama óta még mindig nem sikerült azonosítaniuk az izraeli hatóságoknak, hogy ki tűnt el és ki halt meg. Van olyan család, amelynek tagjai a Channel4-nak azt mondták: változatlanul nem tudják, hogy rokonaikat elrabolták, vagy megölték. Sem az IDF, sem egyetlen hivatalos tisztségviselő nem lépett kapcsolatba még velük. Mindezért pedig a kormányt és személyesen Benjamin Netanjahu miniszterelnököt hibáztatják. Mint mondták, a civil társadalom és az IDF erős, a kormány viszont egyáltalán nem az. Netanjahu egyikük szerint
azt akarta, hogy Izrael védelmezőjeként emlékezzenek rá, azonban Izrael lerombolójaként fognak.
Izrael keddre a hadsereg tájékoztatása szerint likvidálta az összes területére betörő terroristát, a válaszcsapások azonban már korábban, szombaton elkezdődtek a Gázai övezet ellen. A területen csupán pár nemzetközi lapnak vannak tudósítói, ők is olyanok, akik évek óta ott élnek. Az övezet határa azonban most még számukra is lezárult: jelenleg nincs ott se víz, se áram, se ételutánpótlás, sem kiút, hiszen a határokat is lezárták.
A Channel4 beszámolója szerint az egyetlen lehetséges kiút, amiben az övezet lakói reménykedhettek a Hamász szombati rohama után, az az egyiptomi Rafah átkelőhely. Azonban ezt is lezárták, sőt, nem messze tőle bombáztak is az izraeliek.
A 2,3 milliós lakosságú Gázai övezet szinte minden pontja, minden nagyobb lakóövezete kapott támadást. A hivatalos izraeli magyarázat minderre az, hogy a terroristák búvóhelyeit akarják megsemmisíteni, Gázába azonban egyelőre szárazföldön az izraeli erők nem vonultak be, így ezt a levegőből teszik, bombákkal. Amiknek rengeteg áldozatuk van, köztük civilek is. A helyi kórházak pedig nincsenek könnyű helyzetben. A Channel4-nek nyilatkozott a gázai Shifa Kórház egyik orvosa is, ő azt mondta, alapvető eszközeik nincsenek, a műtőik telítettek.
A csatorna megszólaltatta Oszama Hamdant, a Hamász szóvivőjét is, ez az interjú azonban inkább emlékeztet egy szópárbajra, mint klasszikus interjúra. A riporter perceken keresztül próbálta Hamdantól megtudni, mivel igazolja a Hamász, hogy ártatlan civileket, köztük csecsemőket gyilkoltak le tagjai, Hamdan szerint azonban ez rossz kérdés, hiszen a palesztinokat hetven éve gyilkolják az izraeliek, a világ mégis csak most kezdett el odafigyelni rájuk. „Nem szerettek odafigyelni, nem akartok odafigyelni a palesztinokra, csak az izraeliekről akartok beszélni” – magyarázta.
Hamdan állítja: a kialakult helyzet nem a Hamász, hanem az Izraelt létrehozó egykori brit kormány hibája, akik anno Palesztína területén hozták létre a zsidó államot. „Ez egy tény, amit nem akarsz figyelembe venni” – vetette a riporter szemére. A Hamász által elfogott túszokról azt mondta, úgy fognak velük bánni, ahogy Gilád Sálittal, az IDF öt éven keresztül Gázában fogvatartott katonájával is: a hajuk szála sem fog görbülni.
Ennek némileg ellentmond, hogy a Hamász korábban azzal fenyegette meg Izraelt, hogy egyesével fogják kivégezni a túszokat, ha az izraeli légierő (IAF) folytatja a bombázásokat. A csatorna igyekezett reagáltatni az IDF egyik szóvivőjét, Peter Lernert is a Hamász állításaira, valamint arra, hogy a Gázai övezetben civileket is elérnek a bombáik, ő viszont azt mondta:
Gondolod, hogy rózsákat küldünk nekik, és reménykedünk, hogy nem teszik meg újra?! Ez nevetséges.
Lerner szerint a Hamász maga választotta ezt, az IDF dolga pedig az izraeliek védelme. A Hamásznak 2006-os hatalomra kerülése óta szerinte lett volna alkalma felvirágoztatni az övezetet, azonban ők inkább fegyverkeztek és támadtak. Állította: nem az övezet lakóival, hanem a Hamásszal van bajuk.
A bombázások folyamatosak, a túszokról pedig nem tudni semmit.
A túszokról minimális információt csak azok a videók nyújtanak, amiket térfigyelő kamerák, vagy akár pont a Hamász tagjai által készített mobiltelefonos felvételek rejtenek. Így derült például az is ki, hogy a Negev-sivatagban tartott fesztiválon résztvevő 23 éves Hersh Goldber-Polin egyik karja leszakadt, amikor a Hamász rajtaütött a fesztiválon és mészárolni kezdte.
A fiatal férfi tudatánál lehetett, amikor a Hamász elérte a fesztivál területét: ráírt az édesanyjára, hogy szereti őt és sajnálja. Édesanyja állítja: azonnal tudta, hogy baj van.