Az izraeli hatóságok még mindig próbálják visszaszerezni a teljes fennhatóságot az ország területe fölött a Hamász harcosainak szombati behatolása után. Kövesse az eseményeket percről percre!
Most érkezett
A Zaka elnevezésű önkéntes kutató-mentő szervezet szóvivője azt nyilatkozta az izraeli Ynetnek, hogy mostanáig körülbelül 260 holttestet gyűjtöttek össze annak a ravepartinak a helyszínén, amelyet megtámadtak az izraelbe betörő Hamász-fegyveresek.
Azok, akik el tudták hagyni a Nova fesztivál területét, arról számoltak be, hogy a fegyveresek órákon keresztül járőröztek arra, sokakat megsebesítettek, megöltek vagy túszul ejtettek.
Az Iszlám Dzsihád több mint 30 izraelit tart fogva, akiket a Gázai övezetbe hurcoltak el, miután az iszlamista Hamász szervezet radikálisai támadást indítottak Izraellel szemben - írja az MTI Zijád en-Nahala, a palesztin szélsőséges csoport főtitkárára hivatkozva.
A televízióban közvetített beszédében Nahala hangsúlyozta, hogy a túszok addig nem térhetnek haza, míg az izraeli börtönökben raboskodó valamennyi palesztint el nem engedik. A Becelem nevű izraeli jogvédő szervezet arról számolt be, hogy a Hamász is a mintegy 4500 palesztin rab elengedését követeli cserébe az izraeli túszokért.
Az Iszlám Dzsihád is részt vett a Gázai övezetet irányító Hamász szombaton indított támadásában Izrael ellen. Mindkét szervezetet számos ország terrorszervezetként tartja számon.
Izraeli számítások szerint a palesztin szélsőségesek több mint száz embert raboltak el, köztük amerikai állampolgárokat is. A német kormány szintén abból indul ki, hogy izraeli-német kettősállampolgárok is a radikálisok kezére kerülhettek. Az elhurcolt emberek között vannak izraeli katonák és civilek - idős nők, gyerekek, sőt egész családok - vegyesen. A lódzi zsidó közösség egy képviselője a lengyel PAP hírügynökséget arról tájékoztatta, hogy egy dél-izraeli kibucban élő, lengyel állampolgárságú történész, Alex Danzig is a túszul ejtettek között van.
Szrétta Tavizin thaiföldi miniszterelnök bejelentette, hogy tel-avivi nagykövetségük jelzése szerint „két thaiföldit megöltek az erőszakban”. Hozzátette, hogy az ország külügyminisztériuma már megkezdte az Izraelben tartózkodó thaiföldiek hazautaztatását.
Hun Manet kambodzsai miniszterelnök vasárnap megerősítette, hogy a fegyveres összetűzésben meghalt egy Izraelben tartózkodó kambodzsai egyetemista.
Nepál izraeli nagykövetsége az ország tíz állampolgárának halálát jelentette be. Mindegyikük Alumim kibucban dolgozott háztartási alkalmazottként. Négy nepáli megsebesült a palesztin rakétatámadásban, egynek pedig nyoma veszett.
Az izraeli ukrán nagykövetség azt jelentette be, hogy két ukrán állampolgár is életét vesztette Izraelben. Az Interfax-Ukrajina hírügynökség jelentése szerint a külképviselet hozzátette, hogy szervezik a holtestek hazaszállítását.
A francia külügyminisztérium azt közölte, hogy egy francia nő meghalt a Hamász támadásában, és több francia állampolgár tartózkodási helyét nem sikerült még azonosítani.
Korábban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt közölte, hogy 400 magyarral tartják a kapcsolatot Izraelben, és úgy tudják, hogy a Hamász támadásában és a későbbi összecsapásokban nem sebesült vagy halt meg egy magyar állampolgár sem.
A konfliktus miatt számos légitársaság felfüggesztette vagy korlátozta útjait Izraelbe. Az AFP francia hírügynökség az érintett légitársaságoktól azt a hivatalos közlést kapta, hogy mások mellett a Lufthansa, az Air France, az olasz és a spanyol légitársaság, továbbá több tengerentúli cég is szünetelteti járatait vagy jelentősen korlátozta azok számát.
A Wizz Air már korábban bejelentette, hogy a Magyarországról Tel-Avivba, illetve onnan visszainduló járatait felfüggesztette.
Vasárnap este is folytatódtak a tűzharcok a Gázai övezet szomszédságában, s a palesztinok rakétákat indítottak onnan Izrael területére – jelentette az izraeli média hivatalos közléseket idézve.
Seli Harus, a rendőrség szóvivője az eltűntek azonosításának ügyében türelmet kért. Elmondta: hosszú a folyamat, mert nem akarnak tévedni. Felszólított mindenkit, hogy adja át az eltűntekről rendelkezésére álló információt. Személyes tárgyakat kért az eltűntek szeretteitől a várható DNS-vizsgálathoz, s segítséget ajánlott az izraeli népjóléti minisztériummal közösen a támogatást kérő családoknak.
További részleteket itt olvashat.
Több mint 600 izraeli halt meg szombat reggel óta - írja a BBC az izraeli kormány Facebook-bejegyzése alapján. Hozzáteszik, hogy több mint 100 embert elraboltak, és több mint 2000-en megsebesültek.
A gázai egészségügyi minisztérium szerint szombat reggel óta 370 palesztin halt meg az izraeli csapásokban. Körülbelül 2200-an megsebesültek - áll a minisztérium Facebook-bejegyzésében.
Az Izrael elleni Hamász támadás és az arra adott izraeli válasz miatt csökkenni fog az Ukrajnának szállított amerikai fegyverek mennyisége és - legalábbis átmenetileg - visszaesik az orosz agresszió áldozatává vált országra irányuló nemzetközi figyelem szintje is. Ezek csak a rövid távú hatások, ám a háttérben más, Kijev számára ugyancsak veszélyes folyamatok is zajlanak.
Izraeliek mondták el lapunknak, hogyan élték meg a Hamász támadása óta eltelt időt:
„Ezen a ponton fogtam fel: több barátom az életéért rohan, már meghalt, vagy elrabolták a terroristák és Gázában van"
Izraelben szombat hajnalban kitört a háború: a Hamász terroristái kirajzottak a Gázai övezetből, a harcok pedig azóta folyamatosak. Helyiekkel beszélgetve mutatjuk meg, hogy viselik az izraeliek a háborút.
A Hamász szóvivője, Gázi Hamad vasárnap a BBC brit rádió világszolgálatának Híróra című műsorában kijelentette, hogy az Izrael elleni támadást Irán támogatásával hajtották végre, és Teherán "mindaddig támogatást ígért a palesztin harcosoknak, amíg fel nem szabadítják Palesztinát és Jeruzsálemet" – írja az MTI.
Gázi Hamad a BBC szerint azt is közölte, hogy
a Hamász több más országtól is támogatást kapott, de ezeket nem nevezte meg.
Az iráni sajtó arról is beszámolt, hogy Ebrahim Raiszi iráni elnök vasárnap telefonon megbeszélést folytatott a Hamász, valamint az Iszlám Dzsihád szélsőséges szervezet vezetőjével, Iszmaíl Hanijével és Zijád en-Nahalával.
Túl korai közvetítésről beszélni Izrael és a Hamász iszlamista palesztin szervezet között - jelentette ki vasárnap Izrael ankarai nagykövete, Irit Lillian, hozzátéve, hogy a támadások bebizonyították: a Hamásznak nincs helye Törökországban, sem máshol.
A nagykövet azután tartott rövid ankarai sajtótájékoztatóját, hogy Törökország közölte: minden féllel kapcsolatban áll, és kész segíteni megállítani a helyzet további eszkalációját - írja az MTI. Irit Lillian kijelentette: Izrael számára az az elsődleges, hogyan reagáljon a támadásra.
"A közvetítés egy másik időpontban következik majd. Most, sajnos, a halottainkat számláljuk, a sebesültjeinket próbáljuk gyógyítani, még azt sem tudjunk, hány állampolgárunkat rabolták el" - tette hozzá. "Azt akarjuk, hogy valamennyi elrabolt ember hazatérjen, és térjen vissza a nyugalom Izraelbe és a térségbe" - tette hozzá a nagykövet asszony. "Ezután tárgyalhatunk a közvetítésről és arról, kik lesznek a legjobb szereplők a közvetítésben".