Az exit poll adatok szerint az előzetes várakozásokkal ellentétben nem a populista Smer Irány-Szociáldemokrácia nyerte meg a szlovákiai parlamenti választást, hanem a Progresszív Szlovákia. Magyar párt nem került be a pozsonyi törvényhozásba. A választás egyik fontos kérdése az volt, hogy az inkább Moszkva felé hajló Smer diadalmaskodik, vagy az Ukrajnát továbbra is segíteni kívánó pártok kerülnek fölénybe.
A liberális Progresszív Szlovákia (PS) nyerte a parlamenti választást a Markíza televízió exit pollja szerint.
A párt az első, nem hivatalos eredmények alapján 23,5 százalékkal az első helyen áll. Őket követi a populista Robert Fico vezette Smer 21,9 százalékkal, 12,2 százalékkal harmadik bejutó a szociáldemokrata Hlas (Hang). Negyedikként, 8 százalékkal a konzervatív OLANO, az ötödik helyen 6,4 százalék áll az SaS, hatodik 6 százalékkal a Republika, az utolsó bejutó pedig a KDH 5,3 százalékkal.
A magyar párt, a Szövetség az exit poll szerint nem jutott be a parlamentbe, a 4,3 százalékra mérte, szintén a parlamenten kívül maradhat az SNS, a Sme rodina 2,3 százalékkal is a parlamenten kívül maradhat.
Egy másik felmérés már a parlamenti helyek számát is közzétette: Ha a Focus gyors felmérése helytálló, akkor a PS 42 mandátumhoz jut, a Smer 40-hez, a Hlas 22 képviselőt küldhet a parlamentbe, az OLaNO 14-et, a Republika és az SaS egyaránt 11-11-et és a KDH pedig 10-et.
A Statisztikai Hivatal szerint a választási részvétel 70,6 százalékos volt, amire az utóbbi 13 évben nem volt példa.
Így örültek a PS eredményváróján az adatoknak:
Ilyn volt a hangulat a SMER-központban:
A Szövetség székházban nyomott a hangulat, az exit poll mérése szerint ugyanis a Szövetség nem jut be a parlamentbe. Amikor viszont a Markíza Televízió nyilvánosságra hozta, hogy mérésük alapján a jobboldali populista Sme rodina se jutna be, a Szövetségben tapssal fogadták a hírt.
A megméretésen 24 párt és mozgalom, valamint egy választási koalció indult. A Csehszlovákia felbomlása óta a független Szlovákiában ez a kilencedik törvényhozási választás, ezúttal 4,3 millió polgár szerepelt a névjegyzékekben.
A bejutási küszöb az önállóan induló pártoknak 5 százalék, 2 vagy 3 pártból álló pártszövetségeknek 7 százalék, 4 vagy több pártból álló pártszövetségeknek tíz százalék. Állami támogatásban később a legalább 3 százalékot elérő pártok részesülnek.
Mint írtuk, a programok érdemleges megvitatását a szlovák választási kampányban a háttérbe szorították a személyes konfliktusok, a bűnügyi eljárások és a Magyarországon keresztül érkező menekültek, csak annyi tűnik biztosnak, hogy az új kormánynak megszorításokat kell vállalnia.
Az elmúlt hetekben Szlovákia történetének legagresszívebb kampánya zajlott le, ami magyar szempontból kedvezőtlen hatással járt: magas részvételt hozott - fejtette ki szombat délután a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének vezetője, Tárnok Balázs.
A szombati napról és a választás részleteiről tudósítóink itt számoltak be.