Világ hvg.hu 2023. április. 17. 06:53

A katonai együttműködés elmélyítése mellett tett hitet Putyin és a kínai védelmi miniszter

A kínai oroszpolitika szempontjából jelzésértékű lehet, hogy azt a Li Sang-fu-t nevezték ki alig egy hónapja az ország védelmi tárcájának élére, aki 2018 óta amerikai szankciók alatt áll, mert harci repülőgépeket és felszereléseket vásárolt Oroszország fő fegyverexportőrétől, a Roszoboronexporttól.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Vlagyimir Putyin és Li Sang-fu kínai védelmi miniszter a hétvégi moszkvai találkozójukat követően hitet tettek a Kína és Oroszország közötti katonai együttműködés elmélyítésére – írja a Guardian.

Li kijelentette, hogy Kína hajlandó együttműködni Oroszországgal annak érdekében, hogy szoros stratégiai kommunikációt alakítsanak ki a két ország hadseregei között. A kínai állami CCTV híradó szerint Kína kész megerősíteni a többoldalú koordinációt és együttműködést Oroszországgal. Az orosz televízióban sugárzott fordítás szerint Li elmondta, hogy az Oroszország és Kína közötti kapcsolatok „meghaladják a hidegháború korszakának katonai-politikai szövetségeit”.

„Ez az első külföldi látogatásom, mióta Kína védelmi minisztere vagyok. Kifejezetten azért választottam Oroszországot, hogy hangsúlyozzam kétoldalú kapcsolataink különleges jellegét és stratégiai jelentőségét” – mondta Li.

Az ukrán erők egyre több Kínából származó alkatrészt találnak az Ukrajnában használt orosz fegyverekben – közölte pénteken egy magas rangú kijevi tisztviselő miközben Kína több ízben is tagadta, hogy katonai felszereléseket szállítana Oroszországnak.

A múlt héten kiszivárgott amerikai kormányzati dokumentumok szerint Peking jóváhagyta, hogy Oroszország hadianyagokat kapjon az ukrajnai háborúhoz, de azt akarta, hogy a szállítmányok titokban maradjanak. Ugyanakkor a NATO és az Egyesült Államok eddig nem talált arra utaló jeleket, hogy Kína fegyvereket szállítana az oroszoknak.

Li április 19-ig tartó oroszországi útja hetekkel Hszi Csin-ping kínai vezető múlt havi moszkvai hivatalos látogatása után következett be. A távol-keleti kommunista állam Oroszországhoz fűződő viszonyával kapcsolatban jelzésértékű lehet, hogy március elején olyan védelmi minisztert neveztek ki – Lit –, aki 2018 óta amerikai szankciók hatálya alatt áll, mivel harci repülőgépeket és felszereléseket vásárolt Oroszország fő fegyverexportőrétől, a Roszoboronexporttól.

Hirdetés