Világ MTI 2023. április. 13. 07:33

Észak-Korea kilőtt egy rakétát, Japánban fedezékbe küldték az embereket miatta

A dél-koreai hadsereg közleménye szerint Észak-Korea egy feltehetően új típusú, közepes vagy nagy hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki csütörtökön, ami riadalmat okozott Japán északi részén, ahol a lakosságot arra is felszólították, hogy húzódjanak fedezékbe.

Dél-Korea súlyos provokációnak minősítette az incidenst, és az Egyesült Államok is elítélte a nagy hatótávolságú ballisztikus rakétakísérletet.

A ballisztikus rakétát Phenjan környékéről lőhették ki, és a közlemény szerint mintegy ezer kilométert tett meg. A dél-koreai védelmi minisztérium szerint szilárd hajtóanyagú rakéta lehetett.

Észak-Korea korábban már végzett kísérleteket rövid hatótávolságú szilárd hajtóanyagú rakétákkal, de ez lehetett az első ilyen kísérlet közepes vagy nagy hatótávolságú rakétával.

A kilövés miatt Japán riasztást rendelt el Hokkaidón, de miután kiderült, hogy a rakéta nem japán területre csapódott be, a japán hatóságok visszavonták az északi szigetre kiadott riasztást.

Hamada Jaszukazu japán védelmi miniszter közleménye szerint a rakétát kelet felé, nagy szögben lőtték ki, és nem japán területre esett.

A japán parti őrség tájékoztatása szerint a rakéta Észak-Koreától keletre zuhant a tengerbe.

Kim Dzsong Un észak-koreai vezető pár napja a háborús elrettentés megerősítésére szólított fel.

Az Egyesült Államok elítélte az észak-koreai rakétakísérleteket, de megújította a tárgyalások megkezdésére tett ajánlatát.

Adrienne Watson, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője hangsúlyozta, hogy nyitva áll az ajtó a diplomáciai lépések előtt, de hozzátette, hogy Phenjannak azonnal be kell szüntetnie a biztonságot fenyegető akcióit.

Watson azt is közölte, hogy az Egyesült Államok minden szükséges intézkedést megtesz az amerikaiak, valamint dél-koreai és japán szövetségeseinek biztonsága érdekében.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.