Világ Németh András 2023. január. 27. 17:30

Csehország: ahol nem a populista, hanem a liberális nyerheti meg a választást

Németh András
Szerzőnk Németh András

Már tart a csehországi elnökválasztás második fordulója, s az előrejelzések szerint a 2011-ben elhunyt drámaírót és államfőt, Václav Havelt példaképének tekintő Petr Pavel nyerheti meg a versenyt Orbán Viktor barátja, Andrej Babis ellen. A hátránnyal indult üzletember és volt miniszterelnök durva kampánnyal igyekezett megfordítani az állást, hogy sikerült-e, az szombaton, a voksolás második napján derül ki.

Az első fordulóban Pavel – az egykori cseh vezérkari főnök, majd a NATO Katonai Bizottságának az elnöke – minimális fölénnyel végzett a milliárdos egykori kormányfő, Andrej Babis előtt: Pavel a voksok 35,4 százalékát kapta meg, míg Babist a résztvevők 35 százaléka támogatta. A második fordulóban – legalábbis az előrejelzések szerint – egyészen másképpen alakulnak az arányok. Miután az első fordulóban elvérzett hat jelöltből öten Pavel támogatására szólították fel szavazóikat, a közvéleménykutatók húsz százalékpontos Pavel-fölényt mérnek, azaz a nyugalmazott tábornok akár a voksok hatvan százalékát is megszerezheti.

Petr Pavel elnökjelölt támogatói Prágában 2023. január 25-én
MTI / AP / Petr David Josek

Babis – akit néhány nappal a két héttel ezelőtti első forduló előtt mentettek fel csalás vádja alól – azonban nem az az ember, aki feladja a harcot holmi közvélemény-kutatások láttán. A politikus kockázatos módszert választott: úgy döntött, hangossá és durvává teszi a kampányt, hogy ezzel is radikalizálja és a választáson való részvételre buzdítsa az előrejelzésektől esetleg elkedvetlenedett híveit. A taktika könnyen visszaüthet, hiszen a módszer akár Pavel támogatóit is mobilizálhatja, akik egyébként – bízva abban, hogy úgyis elegen vesznek majd részt a második fordulós szavazáson – nagyrészt távol maradnának az urnáktól. „Babis improvizált, és az volt a célja, hogy az utolsó pillanatban mozgósítsa híveit. A cseh közvélemény azonban nem túl radikális, így nem hiszem, hogy ezzel a taktikával jelentősen sikerülne növelni a voksolók számát” – vélekedett Jan Hartl, a Stem közvélemény-kutató intézet alapítója.

A szélsőségesség felé

Egy másik elemző, Jirí Pribán, a Cardiffi Egyetem cseh származású professzora szerint Csehország komoly válságba kerülne, ha a durva kampány után Babis diadalmaskodna. „A volt miniszterelnök elindult a szélsőségesség felé, és az emberek joggal kérdezik, egy ilyen kampány után hasonlóan szélsőséges politizálás következik-e. Én azt hiszem, nagyon nehéz lenne visszalépni ebből a hangnemből, már csak azért is, mert Babisra mindig is jellemző volt ez a fajta politizálás. A volt kormányfő megpróbálná elnöki rendszerré átalakítani a jelenlegi parlamenti szisztémát, viszont olyan államfő lenne, aki alkalmatlan a polgárok egyesítésére. Ez a választás legnagyobb veszélye” – vélekedett az elemző.

Andrej Babis egy szavazóhelyiségben a cseh elnökválasztáselnökválasztás második fordulójának első napján 2023. január 27-én
MTI /AP / Marko Drobnjakovic

A lejárató kampány részeként 61 éves Pavelről például olyan hírek kezdtek terjedni, amelyek szerint az extábornok már nem is él – a hamisítók a tábornok-politikus weboldalára emlékeztető internetes oldalon is bejelentették a halálhírt –, s ezért Pavelnek órákat kellett arra pazarolnia, hogy bizonygassa, ő bizony él. Ezt követően pedig egy olyan üzenet kezdett terjedni, amely szerint Pavel kampánystábja megköszönte a választóknak az első körös támogatást, majd felszólította őket arra, hogy jelentkezzenek a legközelebbi katonai parancsnokságon, ahol megkapják az ukrajnai háborúban való részvételhez szükséges fegyvereket.

Természetesen ebből egy szó sem volt igaz, ám ez az üzenet is jól mutatja, hogy a kampány egyik központi témája az ukrajnai orosz agresszió, illetve az arra adott cseh válasz volt. Babis fő üzenete az, hogy Csehországnak mindenképpen ki kell maradnia az ukrajnai konfliktusból – diplomata vagyok, nem katona, szólt a politikus egyik kampányüzenete. Egy alkalommal sikerült is igencsak elgaloppíroznia magát, amikor azt mondta, ő akkor sem vezényelne cseh katonákat a szomszédos Lengyelországba vagy a balti köztársaságokba, ha ezen országokat közvetlen katonai támadás érné.

Orbán Viktor miniszterelnök és Andrej Babis korábbi cseh kormányfő Pruhonicében 2022. október 6-án.
MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán

A kijelentés – a NATO-alapszerződés ötödik pontjának megtagadása – azonnal komoly visszhangot váltott ki, s Babis gyorsan visszavonulót fújt. Azt viszont nem vonta vissza, hogy szerinte ellenfele bele akarja rántani hazáját egy Oroszországgal vívott közvetlen összecsapásba.

A visszavonulás része az volt, hogy azt állította, halálos fenyegetéseket kapott politikai ellenfeleitől, s az állítólagos fenyegetésekre hivatkozva a politikus le is mondta hátralévő nyilvános szerepléseit. Pavel viszont kapcsolatban maradt a választókkal, sőt Prága mellett Ostravába és Brnóba is ellátogatott, hogy megmutassa, nem csupán a fővárosiak részvételére számít. Míg Babis egyre inkább EU-szkeptikussá válik, Pavel egyértelműen NATO- és EU-párti, támogatja az eurói csehországi bevezetését is. Közben mindketten felrótták egymásnak, hogy a kommunista időkben párttagok voltak, és kapcsolatok fűzték őket a titkosszolgálatokhoz.

Petr Pavel leadja szavazatát a cseh elnökválasztás második fordulójának első napján, 2023. január 27-én
MTI /AP/ Petr David Josek

Az elemzők egy része úgy véli, Babis sok mindenben hasonít a jelenleg hivatalban lévő, második mandátumát töltő államfőre, Milos Zemanra, aki amellett, hogy mindvégig populista irányvonalat képviselt, igyekezett a legkevesebbszer olyan helyzetekbe kerülni, amikor független újságírók kérdéseket tehettek fel neki.

Zeman egyébként az utóbbi egy évben komoly változáson ment át: míg korábban egyértelműen Moszkva-párti politikus volt, az Ukrajna elleni agresszió hatására átértékelte álláspontját, és az utóbbi hónapokban többször is elítélte a Kreml politikáját. Zeman egyébként súlyos egészségi problémákkal küszködik, és valószínűleg akkor sem indult volna újra az elnöki posztért, ha azt az alkotmány lehetővé tette volna.

Hirdetés
Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.