Olekszij Reznyikov arra alapozza a kijelentését, hogy a nyugati szövetségeseknek megváltozott a gondolkodásmódja és már nem törődnek azzal, hogy Oroszország mit szól ahhoz, hogy ők Ukrajnát segítik hadianyagokkal.
„Ukrajna mint ország és az ukrán fegyveres erők a NATO tagjává váltak. De facto, nem de jure. Mert vannak fegyvereink, és azt is megtanultuk, hogyan kell használni őket" – jelentette ki Olekszij Reznyikov (képünkön) ukrán védelmi miniszter a BBC-nek adott interjújában. A politikus hozzátette, biztos abban, hogy Ukrajna megkapja a régóta áhított fegyvereket, köztük harckocsikat és vadászgépeket, mivel úgy tűnik, hogy Ukrajna és Oroszország is új offenzívákra készül tavasszal.
Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrajnai inváziót az Oroszországot gyengíteni akaró nyugati országok elleni egzisztenciális harcként fogalmazta meg. Orosz oldalon azzal érveltek, hogy a NATO ellen harcolnak Ukrajnában, mivel a Nyugat fegyverekkel látta el az országot az általuk agressziónak nevezett háborúban. Ukrajna évek óta igyekszik csatlakozni az Egyesült Államok, Kanada és 28 európai ország katonai szövetségéhez, amit Vlagyimir Putyin elnök az Oroszországra leselkedő biztonsági fenyegetésnek minősített.
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a gyorsított csatlakozást szorgalmazta, de nem világos, hogy a szövetség tagjai komolyan fontolóra veszik-e a teljes jogú tagságot még a háború befejezése után is, a támogatásra tett ígéretek ellenére. A NATO-szerződés 5. cikke ugyanis kimondja, hogy bármelyik tag elleni fegyveres támadást az összes tag elleni támadásnak kell tekinteni.
Reznyikov azonban tagadta, hogy megjegyzései problémásak lennének, nemcsak Oroszország, hanem a NATO számára is, mivel a szövetség eddig nagyon ügyelt arra, hogy ne tűnjön a konfliktusban részt vevő félnek.
„Miért lenne problémás? Ez az igazság.” – mondta Reznyikov. „Biztos vagyok benne, hogy a közeljövőben de jure is tagjaivá válunk a NATO-nak”.
Reznyikov beszélt a Szoledárban kialakult helyzetről is, amit „igen nehéznek” nevezett. A Bahmuttól északra található települést január első hetében kezdték támadni az oroszok, miután rájöttek, hogy a Bahmut elleni frontális rohamokkal nem érnek célt. Azóta egymásnak ellentmondó hírek érkeznek a frontról, az oroszok a győzelmüket ünneplik és több fórumon is bejelentették már, hogy elfoglalták Szoledárt, míg az ukránok ezt tagadják és azt állítják, hogy csapataik továbbra is tartják a bányászvárost. Reznyikov szerint a Wagner csapatainak egyik hullámát verik vissza a másik után. Az ukrán védelmi tárcavezető arra is utalt, hogy a Wagnert vezető Jevgenyij Prigozsinnak a város birtoklásából kiaknázható gazdasági előnyökre van leginkább szüksége, amit a környező só-és gipszbányákból származó jövedelmek jelentenek.
Reznyikov elutasítólag reagált arra a lehetőségre is, hogy Oroszország újabb támadást indítana Belarusz felől. Persze ezzel egyfelől csak megismételte az ukrán katonai hírszerzés értékelését, illetve hozzátette, hogy egy északi támadás sok időbe telne és az oroszoknak amúgy sincsenek erőforrásaik erre.
Reznyikov az orosz hadvezetésben történt váltást a Wagner és a hadsereg közötti konfliktussal magyarázta. Szerdán ugyanis váratlanul bejelentették, hogy az Ukrajnában harcoló orosz csapatok parancsnokságát a vezérkari főnök, Valerij Geraszimov hadseregtábornok veszi át a hadműveleteket három hónapja irányító Szergej Szurovikin hadseregtábornoktól, akit Geraszimov helyettesévé fokoztak le. Emellett Szurovikin hibájának tudja be az ukrán politikus azt is, hogy az elmúlt hónapokban valódi eredmény nélkül pazaroltak el az oroszok rengeteg rakétát, amikkel az ukrán infrastruktúra-hálózatot támadták.