A szövetségi nyomozók arra számítottak, hogy bizonyítékokat, csempészárut vagy más illegálisan birtokolt tárgyakat találnak majd Mar-a-Lagóban.
Nyilvánosságra került az az eskü alatt tett nyilatkozat, amelyet a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) képviselője tett, amikor végzést kért ahhoz, hogy előzetes bejelentés nélkül tartson házkutatást Donald Trump volt amerikai elnök floridai birtokán.
A nyomozók több doboznyi iratot – köztük titkosítottakat – találtak Mar-a-Lagóban, olyanokat, amilyeneket tilos lett volna kivinni a Fehér Házból.
Az amerikai igazságügyi minisztérium korábban nem egyezett bele abba, hogy egészében bemutassa az intézkedés iránti kérelmet, mert álláspontja szerint a teljes nyilvánosság felfedné az informátorok kilétét, sértené a nyomozás érdekeit és útmutatást adna a vizsgálódás további irányait illetően.
New York Times: Jó nagy slamasztikában van Donald Trump
Az exelnök tábora zavarodott és elbizonytalanodott. Ő maga pedig már nem tudja hivatalból befolyásolni az igazságügyi tárcát. Donald Trump Joe Biden elnököt, illetve az úgynevezett mélyállamot igyekszik láttatni a vizsgálat mögött.
A 38 oldalas nyilatkozatból 13-at teljesen kitakartak, további 8-on pedig csak nagyon kevés információt lehet elolvasni. Az mégis kiderül belőle, hogy az FBI-ügynökök a nyomozásnak négy célját határozták meg.
- Megállapítani, hogyan kerültek ki a dokumentumok a Fehér Házból – vagy azokról a helyszínekről, ahol jogszerűen tárolták őket – és kerültek Trump birtokára.
- Megállapítani, hogy Mar-a-Lagóban jogszerűen tárolták-e a dokumentumokat.
- Megállapítani, hogy más titkosított iratokat is tároltak-e olyan helyszínen, ahol az nem volt jogszerű, kerülhettek-e más helyszínekre, és ha igen, melyek ezek.
- Azonosítani azokat, akik engedély nélkül eltávolítottak vagy visszatartottak titkosított információkat.
A nyilatkozat szerint az FBI-nak bizonyítékokkal alátámasztott oka volt azt hinni, hogy további titkosított dokumentumok lehetnek Mar-a-Lagóban, amelyeket nem megfelelően biztosított körülmények között tárolnak. A kormányzat azért aggódott emiatt, mert korábban is előfordult, hogy külföldiek tartózkodtak a birtokon.
A kérelmező így foglalta össze, miért van szükség az engedélyre:
okuk van azt hinni, hogy bizonyítékot, csempészárut, bűncselekményből származó vagyont vagy más illegálisan birtokolt tárgyat találnak majd a helyszínen.
MARK THIS DAY
— Scott MacFarlane (@MacFarlaneNews) August 26, 2022
Affidavit says this about a former President's residence:
"Probable cause exists
to believe that evidence, contraband, fruits of crime, or other items illegally possessed in violation will be found at the premises" pic.twitter.com/1ksSdmHUUi
.@TheJusticeDept, this is unacceptable.
— Rep Andy Biggs (@RepAndyBiggsAZ) August 26, 2022
The American public deserves more transparency. pic.twitter.com/aAAN26Vtei
Az FBI azután indított nyomozást, hogy az amerikai Nemzeti Levéltár januárban 15 doboznyi dokumentumot kapott Trump birtokáról, olyanokat, amelyekben egyebek között az észak-koreai diktátorral, Kim Dzsong Unnal és Barack Obama volt amerikai elnökkel váltott levelek is voltak. Az iratok akkor kerültek ki a Fehér Házból, amikor Trump – miután elvesztette az elnökválasztást Joe Bindennel szemben – 2021 januárjában kiköltözött a Fehér Házból.
A levéltár februárban arról értesítette az igazságügyi minisztériumot, hogy az átvizsgálásuk során a dokumentumok között titkosítottakat is találtak. A szervezet tavasszal elismerte, hogy ügyészek büntetőeljárást indítottak amiatt, hogy Trump nem megfelelően kezelt titkosított iratokat, majd június 8-án a volt elnök ügyvédei levelet kaptak a szövetségi nyomozóktól, akik arról érdeklődtek, hogy vannak-e még olyan helyiségek Mar-a-Lagóban, ahol dokumentumokat őriznek. Válaszképpen az ügyvédek lezárták a birtok egyik szobáját. Ezt követően fordult az FBI bírósághoz annak érdekében, hogy lehetőséget kapjon a házkutatásra, amelyet végül augusztus 8-án végeztek el.