Világ hvg.hu 2022. július. 11. 21:50

Nehézfegyvereket küld Hollandia, egymilliós hadsereggel támadna vissza délen Ukrajna – ez történt a háború 138. napján

Tovább emelkedett az orosz–ukrán háború halálos áldozatainak száma a Csasziv Jar-i és harkivi rakétatámadások után. Az ukrán vezetés visszafoglalná a fekete-tengeri partvidéket, Litvánia nem tágít Kalinyingrád ügyében. Ezek a 138. nap legfontosabb hírei.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Legalább 24 ember meghalt és több tucatnyian megsebesültek, amikor orosz rakétatalálat ért egy ötemeletes lakóházat a kelet-ukrajnai Csasziv Jarban. A támadás három épületet döntött romba a városnak egyik lakónegyedében, ahol főleg a közeli gyárakban dolgozók élnek.

A Csasziv Jar-i támadás nyomán Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ismételten azzal vádolta Moszkvát, hogy szándékosan támadják a civil célpontokat. „Elkerülhetetlen a büntetés minden orosz gyilkos számára” – jelentette ki.

Az északkelet-ukrajnai Harkivot is rakétákkal lőtték az oroszok hétfőn, a csapásokban legalább hat ember meghalt az ukrán főügyészség közlése szerint. Az áldozatok között ott van egy apa és 17 éves fia is, akiket akkor ért támadás, amikor a fiú egyetemi felvételi papírjáért autóztak.

Zelenszkij arra utasította az ukrán katonai vezetést, hogy állítsanak fel egy egymillió tagú harcegységet, hogy nyugati fegyverek segítségével visszafoglalják az ország déli területeit az oroszoktól. Erről Olekszij Reznyikov beszélt, hangsúlyozva, hogy a Fekete-tenger partvidékének visszafoglalása létfontosságú az ország gazdasága számára.

Az orosz nehéztüzérség nagyjából 8-szoros túlerőben van az ukránnak szemben – közölte az Ukrán Nemzetközi Légió szóvivője. Szerinte az amerikaiak biztosította M142 Himars sorozat-rakétavető rendszerek megjelenésének láthatók a hatásai a harctéren, de az ukránoknak több fegyverre van szükségük, hogy leküzdjék a hatalmas különbséget.

Nehézfegyverekkel, páncélozott járművekkel és önjáró tarackokkal fogja ellátni Ukrajnát Hollandia – jelentette be Mark Rutte holland miniszterelnök Kijevben, Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján. A holland politikus felszólította a partnerországokat, hogy ők is tegyenek hasonlóképpen. A miniszterelnök emellett Ukrajna gazdasági támogatását is szorgalmazta.

Katonai szakértők szerint Oroszország „bújtatott mozgósítást” indított azzal a céllal, hogy több katonát szerezzen anélkül, hogy elrendelné a teljes mozgósítást – ami lehetővé tenné az emberek besorozását. Több ezer online álláshirdetés is megjelent globális hirdetőportálokon, amelyekben műszakiakat keresnek, vagy olyanokat, akik képesek gránátvetőt kezelni.

A luhanszki ukrán kormányzó szerint a régió egy „kis része” még kitart és tovább harcol az oroszok ellen. Szerhij Hajdaj azzal vádolta az orosz hadsereget, hogy újoncokat vet be az elfoglalt területeken, akiket „ágyútölteléknek” használ, és akik „bizonyosan nem élik túl az első csatájukat”. Hajdaj szerint azért vetik be a fiatalokat, hogy az ukránok lőjenek rájuk, így felfedve az állásaikat.

Litvánia hétfőn kiterjesztette a területén keresztül történő kereskedelem korlátozását a kalinyingrádi exklávéra, ahogy a korábban bejelentett európai uniós szankciók fokozatos bevezetése megkezdődött. A Kreml korábban heves reakciójában „példátlan, illegális lépésnek” nevezte a litván döntést, ami szerintük egyértelműen blokád. Hétfőn az orosz Külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova azt mondta: Moszkva fenntartja magának a jogot arra, hogy megvédje a nemzeti érdekeit, amennyiben a korlátozásokat nem oldanák fel.

Bejelentette Ukrajna leggazdagabb embere, az Azovsztal acélmű és a Sahtar Donyeck futballklub tulajdonosa, Rinat Ahmetov, hogy lemond egész médiabirodalmáról az ukrán állam javára. Ahmetov a döntést az oligarchaellenes törvény hatályba lépésével indokolta, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem tartja magát „oligarchának”.

A kínai és az amerikai ipar nyerhet azon, hogy sorozatosan mond csütörtököt az orosz haditechnika az ukrán fronton. Moszkvától a meglévő vásárlói is elfordulnak, holott összességében többet költenek – éppen az ukrajnai agresszió miatt.

Az orosz–ukrán háborúról szóló tudósításunkat itt találja.

Hirdetés