Pokolgépet akart készíteni, vallotta a volt japán miniszterelnök, Abe Sindzó meggyilkolásával vádolt férfi - számoltak be vasárnap helyi nyomozati források.
A 41 éves férfi, aki a gyanú szerint egy választási kampánybeszéd közben közelről, házilag készített fegyverrel hátulról lőtte le Abét, azt mondta, hogy több fegyvert is készített - jelentette a Kyodo japán hírügynökség.
A rendőrség átkutatta a nyugati Nara városában lévő otthonát, és lefoglalt olyan fegyvereket, amelyek hasonlóak voltak ahhoz, amelyet a helyszínen találtak.
Az említett források közölték, hogy a vádlott letartóztatása után azt mondta, hogy az Abét támogató vallási csoport iránti gyűlöletből cselekedett. Kijelentette, hogy anyja nagy összegeket adományozott a vallási szervezetnek, amely tönkretette őt.
Sem a rendőrség, sem a japán állami média nem nevezte még meg a csoportot. A Gendai Business című internetes magazin azonban most azt állítja, meg nem nevezett forrásokból értesült arról, hogy a néhai dél-koreai vallási és üzleti vezető, Szun Mjung Mun vitatott Egyesítő Egyházáról van szó.
A Mun szektaként is ismert Egyesítő Egyházának számos országban, köztük Japánban is vannak tagjai.
Az intézményt heves bírálatok érték a világuralomra való törekvés és a tömeges esküvők szisztematikus megszervezése miatt.
A magát messiásnak kikiáltó Szun Mjung Mun 2012 szeptember elején halt meg 92 évesen. Egyházát 1954-ben alapította, amely mára egyes becslések szerint világszerte hárommillió követőt számlál és 194 országban van jelen.
A sokak által szektaként nyilvántartott intézmény nem csak a tömeges esküvők miatt szerepelt sokat a hírekben, de azért is, mert multimilliárdos vallási és üzleti birodalmat működtet.
Elégedetlen voltam vele – ezt mondta a rendőröknek Jamagami Tecuja, aki egy saját maga által készített sörétes puskával péntek délelőtt Nara városában lelőtte a kampánybeszédet tartó Abe Sindzó egykori japán miniszterelnököt.
A politikus 67 évet élt: bár az orvosok sokáig harcoltak, hogy megmentsék, a nyakát, illetve a szívét ért találat végzetesnek bizonyult.
A 42 éves merénylő tette megrázta Japánt. A szigetországban nagyon szigorúak a fegyvertartási szabályok, és a társadalmi hagyományoktól egyébként is távol állnak a politikai indíttatású merényletek. Abe emellett viszonylag népszerű is volt, így még inkább nehéz feldolgozni a drámát.