Putyin köre látványosan örül Boris Johnson lemondásának, az ukránok pedig remélik, hogy ugyanúgy kapnak fegyvert a britektől, mint eddig.
Több civil is meghalt csütörtökön az orosz rakéták miatt. Donyeckben legalább heten haltak meg egy bombatámadásban, ketten pedig megsérültek. A régió kormányzója azt írta, a hét áldozat négy városban esett el.
Rakéták miatt vesztette legalább egy ember életét Kramatorszkban. Az orosz támadás egy lakónegyed házait találta el, hatan meg is sérültek. Pavlo Kirilenko, Donyeck kormányzója azt mondta, az oroszok szerinte szándékosan lövik a lakosságot.
Komoly visszhangot váltott ki Boris Johnson brit miniszterelnök lemondása mind Oroszországban, mind pedig Ukrajnában. Volodimir Zelenszkij telefonon egyeztetett Johnsonnal, majd Ukrajna egy olyan közleményt adott ki, amiben azt írták, hogy remélik, a brit és az ukrán kormány jó viszonya nem inog meg a jövőben sem. Telefonbeszélgetésükön Johnson erről igyekezett meggyőzni az ukrán elnököt.
Vlagyimir Putyin körében viszont látványos örömöt váltott ki Johnson távozása. Putyin szóvivője hozzáértőbb utódban reménykedik, jelen pillanatban azonban nem számít erre. Az orosz biztonsági tanács helyettes vezetője, Dmitrij Medvegyev azt írta, „Ukrajna legjobb barátai távoznak, veszélyben a diadal!”.
Az orosz alsóház elnöke egészen abszurd kijelentést tett csütörtökön: visszakövetelte Alaszkát az Egyesült Államoktól. Vjacseszlav Vologyin figyelmeztette Washingtont, hogy szerinte Oroszországnak van mit visszavennie az Egyesült Államoktól. Az USA 1867-ben vásárolta meg az államot az akkor még cári Oroszországtól. Vologyin is örült Boris Johnson távozásának: ő azt írta, „távozik a bohóc”.
„Végre úgy érezzük, hogy a nyugati tüzérség – a partnereinktől kapott fegyverek – nagyon erőteljesen kezdtek el működni” – jelentette ki Volodimir Zelenszkij csütörtöki beszédében. Az ukrán elnök az új fegyverekről azt mondta, éppen olyan a pontosságuk, mint amire szükségük van. Mint mondta, ezekkel a fegyverekkel tudják megsemmisíteni a megszállók raktárait.
Vlagyimir Putyin csütörtökön azt mondta, hogy az ukrajnai háborút a Nyugat szította, az eseményekhez pedig Oroszországnak semmi köze. „Azt mondják nekünk, hogy mi kezdtük a háborút a Donbászban, Ukrajnában. Nem, ezt az úgynevezett kollektív Nyugat szította a 2014-es, alkotmányos rendet felforgató fegyveres ukrajnai hatalomátvétel megszervezésével és támogatásával, később pedig a donbászi emberek ellen elkövetett népirtás jóváhagyásával és mentegetésével. Éppen a Nyugat a fő értelmi szerzője és felelőse a mai eseményeknek” – jelentette ki az orosz elnök.
Oroszország azonban úgy fest, egyre inkább megérzi a háború hatását: mint kiderült, különleges gazdasági intézkedéseket vezethetnek be, ami azt jelenti, hogy egyes vállalatok alkalmazottjait túlórára kötelezheti a kormány, az állam pedig versenyeztetés nélkül, egyetlen beszállítótól vásárolhatja meg a „különleges katonai művelet” végrehajtásához szükséges árukat és szolgáltatásokat.
Csütörtökön orosz rakéták találták el a Kígyó-szigetet és Odesszát is. A Kígyó szigetet két rakéta találta el kora reggel. A Kígyó szigeten egyébként ismét felhúzták az ukrán zászlót. Szerhij Bratcsuk, az odesszai katonai közigazgatás szóvivője azt írta, hogy Odesszában két aratógépet ért találat, 35 tonna gabonát megsemmisítve ezzel.
Hiába nem rendelték el hivatalosan az oroszok a mozgósítást, enélkül is mozgósítanak – állítja a brit hírszerzés. A védelmi tárca szokásos napi jelentésében azt írta: a donyecki fronton csupán a tüzérség dolgozik jelenleg, a katonákat pihentetik, készleteiket feltöltik.
Verésekről és kínzásokról számolt be egy, az oroszok által elfogott ukrán orvos. Julija Piveszka a CNN-nek adott interjúban azt mondta, pszichésen és fizikailag is megkínozták, miután március 16-án egy ellenőrzőponton felismerték és foglyul ejtették sofőrjével együtt.
Elrepült a G20-ak találkozójára Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is. Lavrov korábban is részt akart venni a tanácskozásokon, de azokat olyan országokban tartották, amik nem fogadnak orosz gépeket. A G20 júliusi ülését azonban Balin tartják, ahol leszállhat a gépe. A csúcstalálkozón lesz az első személyes találkozó Vlagyimir Putyin elnök régóta hivatalban lévő külügyminisztere, Lavrov és Oroszország néhány legnagyobb kritikusa között az ukrajnai invázió óta.
Megszavazta a finn parlament azt a jogszabályt, amivel lehetővé teszik határzárak felállítását az Oroszországgal közös határon. A törvény a menekültekre is hatással van, hiszen így kerítéseket és akadályokat is fel tudnak húzni.
Ukrajna bekérette törökországi nagykövetét csütörtökön, mivel Törökország engedélyezte, hogy Karasu kikötőjét elhagyja egy ukrán gabonát szállító orosz hajó. Az ukránok állítják: a hajó lopott gabonát szállít.
Ukrajna a háború kezdete óta 21 ezer háborús bűncselekményt vizsgál Irina Venediktova ukrán főügyész beszámolója szerint. Sok tárgyalást a vádlottak távollétében tartanak meg, azonban Venediktova szerint „igazságossági kérdés” a büntetőeljárások lefolytatása.
Kormányinfót tartott csütörtökön Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, ahol – többek között – kiderült, hogy Paks II.-t biztosan a Roszatom fogja felépíteni. Lapunk kérdésére Gulyás úgy fogalmazott, „kiemelt cél lesz az energetikai függetlenség, de ez nem azt jelenti, hogy a Paks II.-t ne a Roszatom építené meg”. A miniszter szerint itt szerződésekről van szó, mi fogjuk termeljük az áramot, vagyis ez nem növeli az ország energiafüggőségét.