Világ hvg.hu 2022. május. 20. 21:05

Bizonyítékokat mutattak be a bucsai mészárlásról, iskolát és kulturális intézményt is támadtak az oroszok – ez történt a háború 86. napján

Bosszúból gyilkolhattak az oroszok Bucsában, egy gyerek is megsebesült, amikor rakétacsapás érte a Harkiv melletti Lozovában a Kultúra Palotáját.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Videókkal, fotókkal és szemtanúk vallomásaival kiegészített tényfeltáró riportban mutatta be a The New York Times (NYT), hogyan zajlott le nyolc bucsai férfi kivégzése a Jablonszka utca 144. szám alatt álló épület udvarán. A történet fontos részlete, hogy az orosz csapatok egyszer már megpróbáltak betörni Bucsába, de az ukrán erők akkor ellenálltak. Március elején végül sikerült elfoglalniuk a Kijev melletti települést, azután került sor a kivégzésekre.

Közös nyilatkozatban állt ki 42 ország Ukrajna mellett a Nemzetközi Bíróságon – közölte pénteken a fehérorosz Nexta hírügynökség Twitter-oldalán. Ukrajna a háború kitörése után három nappal, február 27-én kezdeményezett eljárást Oroszországgal szemben a hágai testületnél, Ukrajna szerint ugyanis Moszkva az invázióval nemzetközi jogot sértett. Ezen kereset mellett állt ki most Magyarország is.

A G7-ek pénzügyi vezetői megállapodtak abban, hogy 19,8 milliárd dollár (kb. 7000 milliárd forint) összegű gazdasági segélyt nyújtanak Ukrajnának az ország védelmének megerősítése érdekében. Christian Lindner német pénzügyminiszter újságíróknak elmondta, hogy a héten a németországi Königswinterben tartott találkozón a teljes összegből 9,5 milliárd dollárt mozgósítottak. „Megállapodtunk abban, hogy Ukrajna pénzügyi helyzete nem befolyásolhatja az ország önvédelmi képességének sikerességét” – mondta.

Christian Lindner német pénzügyminisztérium
MTI/EPA/Sascha Steinbach

Hét ember megsérült egy orosz rakétacsapás után az ukrajnai Harkiv régióban található Lozova városában. Az ukrán védelmi minisztérium szerint a sérültek között van egy gyerek is. Az orosz rakéta a lozovai Kultúra Palotáját találta el. Az erről készült kamerafelvételen a mai dátum látható.

Iskolát ért orosz rakétatalálat a luhanszki Szjevjerodoneckben. Az épületben az ukrán hatóságok szerint kétszáz ember rejtőzött el, köztük sok gyerek is volt. Szerhij Hajdaj, a régió kormányzója azt mondta, hogy a támadásban három felnőtt vesztette életét, jelenleg pedig azon dolgoznak, hogy egy másik helyszínre tudják kimenekíteni az épületben tartózkodókat.

15 nap börtönt kapott Makszim Paznijakov szakszervezeti vezető Fehéroroszországban csupán azért, mert egy ukrán zászlót állított be profilképének a Facebookon – írja a BBC a lengyel székhelyű Európai Fehérorosz Rádió értesülései alapján. Paznijakov az ukrán zászló mellé azt írta: „függetlenségért!”. A BBC azt írja, május 17-én vették őt őrizetbe.

Szombat hajnali négykor leáll az orosz gázszállítás Finnország irányába – közölte pénteken a finn állami gázkereskedő, a Gasum. A vállalatot az export felszámolásáról az orosz partner, a Gazprom értesítette. A Gasum leszögezte, hogy ettől még folytatni fogja a finnországi ügyfelek kiszolgálását a Balticconnector csővezetéken keresztül, csak más forrásokból.

Hogy ellensúlyozza a NATO-nak a határaihoz közeli erősödését, Oroszország új katonai bázisokat épít az ország nyugati részén – jelentette be Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter pénteken. „Az év végéig 12 katonai egységet és alegységet alakítunk ki a nyugati katonai körzetben” – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy a csapatok több mint kétezer új fegyvert és új haditechnikát kapnak.

Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter
Twitter

Az orosz parlament pénteken bejelentette, hogy fontolóra vesz egy olyan törvényjavaslatot, amely lehetővé tenné a 40 év feletti oroszok és a 30 év feletti külföldiek katonai szolgálatát. Az orosz hadseregnek óriásiak a hírek szerint a veszteségei Ukrajnában, bár nem ezzel indokolják a lépést. Azt írták, hogy a precíziós fegyverek és más haditechnikai eszközök használatához magasan képzett szakemberekre van szükség. A tapasztalatok szerint az emberek pedig 40–45 éves korukra válnak azzá.

„Ennyi volt. Köszönöm, hogy menedéket adtál, Azovsztal. Ez a hely a halálom és az életem” – írta péntek délelőtt Dmitrij Kazatszkij, az Azov-ezred katonája. Az acélműtől búcsúzó bejegyzéséhez két fotót csatolt:

Kazatszkij neve az utóbbi napokban vált világszerte ismertté, ő az a katona, aki előbb galériát tett közzé az Azovsztal védőinek mindennapjairól, aztán olyan fotót posztolt az acélműből, amelyet minden bizonnyal az év legerősebb képei közé válogatnak majd.

Fontosabb a katonák élete, mint maga a gyár, így feladta az Azov ezred a mariupoli Azovsztal acélgyár védelmét – tudatta pénteken Denisz Prokopenko, az Azov parancsnoka pénteken. A teljes fegyverletétel feltétele a BBC beszámolója szerint az volt, hogy az oroszok engedjék az alagútrendszerből elszállítani a civileket, a sebesült katonákat és a holttesteket.

A herszoni régió hamarosan Oroszországhoz fog tartozni – jelentette ki Volodimir Szaldo, az oroszok által kinevezett kormányzó. Helyettese, Kirill Sztremuszov azt írta a Telegramon, a lakosok a következő hetekben, amikor a helyzet stabilizálódik, kérvényezhetik majd az orosz állampolgárságot.

„A nemzeti identitás megéléséhez való jog az, ami az orosz–ukrán háborúban oly elszánttá teszi az ukránok ellenállását. Mert ők is hazájukért, függetlenségükért és szuverenitásukért harcolnak” – mondta el Schmidt Mária történész a CPAC-on. Ezt követően a történész szörnyűnek nevezte az oroszok háborúját, majd kifejtette, hogy szerinte Putyin nem a jövőt akarja megnyerni, hanem a múltat kiigazítani, és közben kiiratkozik Európából.

Schmidt Mária a CPAC-on
MTI

Németország és Katar pénteken megállapodott egy energetikai partnerségről, amelynek keretében Doha 2024-ben megkezdheti a cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítását Berlinbe. Katar kulcsfontosságú lesz Németország jövőbeni energiastratégiájában, amelynek célja az orosz gáztól való eltávolodás – mondta Olaf Scholz német kancellár a katari emírrel, Tamím bin Hamád Al Táni sejkkel Berlinben tartott közös sajtótájékoztatóján.

Nem tudja meghosszabbítani a mandátumát, így távozik a volt német kancellár az orosz Rosznyefty olajipari vállalat igazgatótanácsából – közölte honlapján a társaság. Nem csak Gerhard Schröder hagyja ott a testületet: távozik Matthias Wanig, az Északi Áramlat-2 gázvezetéket menedzselő Nord Stream 2 ügyvezető igazgatója. A német szövetségi parlament csütörtökön megvonta Schröder több juttatását, mert az Ukrajna elleni háború kezdete óta nem határolódott el Vlagyimir Putyin orosz elnöktől, és nem vált meg a Rosznyefty orosz energiaipari cégben betöltött tisztségétől.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Iskolát lőttek az oroszok Luhanszkban, Zelenszkij szerint a Donbasz megsemmisült - percről percre a háború 86. napjáról

Zelenszkij szerint az oroszok minél több ukránt akarnak megölni és minél nagyobb kárt akarnak okozni az országban. Az Egyesült Államok szenátusa megszavazta a 40 milliárdos segélyt Ukrajnának. Kövesse velünk az orosz-ukrán háború legfontosabb történéseit!

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.