A brit kormány kitoloncolási politikáját sokan bírálják.
A brit hatóságok ötven menekülttel már közölték, hogy ők lesznek az elsők, akiket a kormány ellentmondásos kitoloncolási politikájának részeként Ruandába küldenek. Boris Johnson miniszterelnök a Daily Mailnek adott interjúban azt mondta, komoly jogi ellenállásra számít, de a kormánya kész harcolni az álláspontjáért. E szerint ha valakiről úgy ítélik meg, hogy illegálisan lépett be az Egyesült Királyságba, azt Ruandába telepítik.
Segélyszervezetek szerint sok menekült bujkálni kezdett emiatt, a kitoloncolástól tartva voltak olyanok is, akik öngyilkosságot kíséreltek meg.
A brit kormány kitoloncolási tervét többen bírálták, köztük mintegy 160 jótékonysági szervezet, a Canterbury-i érsek és Theresa May volt miniszterelnök is.
Boris Johnson szerint Ruanda a világ legbiztonságosabb országai közé tartozik, és globális elismertségre tett szert a bevándorlók befogadásával és integrálásával.
Az elmúlt időszakban drasztikusan megnőtt az Egyesült Királyságba érkező menekültek száma, a La Manche-csatornán idén eddig több mint hatezer ember kelt át kisebb csónakokon.