Németh András
Szerzőnk Németh András

Vlagyimir Putyin Oroszországa sohasem volt liberális: a több mint húsz éve hatalmon lévő államfő országlása idején leépült a szabad sajtó, és a rendőrök sorra szétverték az ellenzéki tüntetéseket. Ám az Ukrajna elleni háború kezdete óta szintet lépett az elnyomás, és a hatalom már-már tragikomikus eszközöket is bevet az agresszió vélt vagy valós ellenfelei ellen. Az emberek után sorra kerültek az ukrán zászló színeit viselő kék-sárga épületek, illetve reklámok is.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Oroszország egy emberként támogatja az Ukrajna ellen február 24-én indított „különleges katonai akciót” – azaz a szomszédos ország elleni területszerző háborút – ezt igyekszik sugallni szinte az összes oroszországi médium, s a tévékhez és rádiókhoz csatlakoznak az állami közvélemény-kutató intézetek is, amelyek most már kilencven százalékosnál is nagyobb arányú helyeslést mérnek. Ebbe a képbe nem nagyon illenek be a háború ellenzői, így a rendőrség is teszi a dolgát: a háború első napjaiban az egyenruhások ezerszámra vették őrizetbe a katonai akció ellen tiltakozókat, és miután a durva fellépés hatására leálltak a tüntetések, következhettek a magányos háborúellenes tiltakozók is.

Nem kell kiabálva követelni, hogy Oroszország vessen véget a háborúnak, elég, ha valaki egy üres papírlapot, vagy a megfelelő számú csillaggal ellátott (нет войне, nyet vojne, azaz nem a háborúra) papírlapot emel fel, máris viszik a rendőrök. Egy moszkvai tiltakozót azért tartóztattak le, mert Lev Tolsztoj Háború és béke című könyvével kiállt a második világháborús hős városoknak állított emlékművek, azok közül is a Kijev nevét viselő kőtömb mellé, de olyan balszerencsés polgár is akadt, akit azért ítéltek pénzbüntetésre, mert cipőjének felső része kék, alsó része pedig sárga volt, így az intézkedő rendőrt az ukrán zászlóra emlékeztette.

AFP / DANIIL DANCHENKO

Szigorúan ellenőrzött médiumok

Nagyon vigyáznak arra, hogy miután Oroszországban kemény munkával felszámolták a független médiumokat, az állami tévékben futó élő adásokba se kerülhessenek be ellenzékiek. A világszerte ismertté vált Marina Ovszjannikovát – aki a Rosszija állami csatorna műsorában jelent meg egy háborút ellenző felirattal – továbbra is zaklatják a hatóságok: több indokkal is eljárást indítottak ellene, és még nem tudni, mi lesz az összevont büntetés. Látványos volt az is, ahogy a hadsereg televíziójában, a Zvezdában a műsorvezető durván belefojtotta a szót abba a háborús veteránba, aki ugyan támogatta a katonai fellépést, ám egy perc csenddel szeretett volna adózni a harcokban elesett orosz katonáknak. „Nem, nem és nem. Hagyja abba! Elmondom magának mit csinálnak fiaink Ukrajnában. Szétverik a fasisztákat, ez az orosz fegyverek diadal. Az orosz hadsereg győzelme. Oroszország újjászületése” – mondta a műsorvezető.

Marina Ovszjannikova
AFP

Egy több mint két évtizede rendőrségi sofőrként dolgozó férfit azért vettek őrizetbe, mert egy lehallgatott magántelefon-beszélgetésben kétségét fejezte ki az ukrajnai agresszióval kapcsolatban. A hatóságokat az sem zavarta, hogy a törvények értelmében csak azokat lehetne letartóztatni, akik a nyilvánosság előtt közöl „szándékosan pontatlan információkat” a szomszédban harcoló orosz hadseregről. Az őrizetbe vett rendőr, Szergej Klokov akár tíz év börtönt is kaphat, legalább ennyi jár azoknak, akik megkérdőjelezik Putyin háborújának jogosságát.  

Kezd visszatérni a divatba a szovjet időket jellemző spicliskedés is: egy osztály tanulói például tanárukat jelentették fel, mert az néhány mondattal elítélte az ukrajnai inváziót. Számtalan olyan orosz polgár akadt, akit azt követően raktak ki a munkahelyéről, hogy valamelyik közösségi oldalon háborúellenes üzenetet posztolt.

Árulók külföldön

Azok is megkapják, akik azért hagyták el Oroszországot az utóbbi hetekben, mert nem értenek egyet a Kreml politikájával. A korábban népszerű komikusból, az Izraelbe távozó Makszim Galkinból is első számú közellenség lett, Margarita Szimonjan, a Kreml szócsövének számító RT televízió vezetője egy beszélgetős műsorban azt mondta, Galkin azért kritizálja Oroszországot, mert meleg. (Galkin egyébként a világszerte ismert énekesnőt, Alla Pugacsovát vette feleségül, Szimonjan szerint csak azért, hogy leplezze másságát.)

Makszim Galkin
AFP / VITALIY BELOUSOV

Meg nem erősített források szerint több százezren hagyták már el Oroszországot, a legtöbben Finnországba, illetve két volt szovjet tagköztársaságba, Grúziába és Örményországba költöztek át. A távozók között állítólag több ezer IT-szakember is volt, így Oroszországban még akutabbá vált a számítógépes specialisták hiánya.

Harc a tárgyak ellen

A háborút ellenző emberek mellett már a kék-sárga épületek, illetve reklámtáblák is zavarják az orosz hatóságokat. Néhány hét alatt szinte mindent átfestettek, ami valaha „ukrán színekben” pompázott. A The Moscow Times című angol nyelvű internetes portál képriportja szerint egyebek mellett átszínezték a kalinyingrádi Hrabrovo repülőtér címerét és a felkelő nap immár nem sárga, hanem vörös.

Sorra változtatják a színüket a kék-sárga mezben játszó labdarúgócsapatok, és nem csak a pólókat kell lecserélni, hanem a nézőtéren lévő kék-sárga székeket is. Az Urál kapujának számító Jekatyerinburgban egy bevásárlóközpont tetőrészét festették át, és sok városban arra is figyeltek, nehogy kék-sárga legyen a járdák szélén lévő alacsony kerítés, vagy a játszótereken a homokozók pereme.

Hirdetés