Az olasz agrárminiszter felfüggesztené a szigorúbb szabályok alkalmazását és új állami támogatásokkal mérsékelné a termelési költségeket.
Az olasz és a szlovák mezőgazdasági minisztérium is újragondolná, illetve elhalasztaná az EU zöld- és agrárcéljait az ukrajnai háború és az orosz szankciók árnyékában az ellátás biztonsága érdekében, írja az Euractiv.
Az Európai Bizottság 2020-ban megszavazott zöld megállapodásának az egyik fontos eleme a Termőföldtől az Asztalig Stratégia (Farm to Fork, F2F), mely ellen idehaza a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tavaly még petíciót is indított. Ez az Azonnali összesítése alapján olyan átalakításokat ír elő, mint a növényvédő szerek és antibiotikumok használatának a felére csökkentése az agráriumban 2030-ig, 20 százalékkal vágnák vissza a műtrágya-használatot, és 8-ról legalább 25%-ra emelnék az ökológiai gazdálkodású területek arányát.
A szlovák mezőgazdasági minisztérium nyilatkozata szerint újragondolná és részben korrigálná az uniós élelmiszerpolitikát a háború miatti agrárkereskedelmi korlátozások miatt, az élelmiszerellátás biztonságára hivatkozva. A korábbi általános, az iparágra vonatkozó szigorúbb zöld előírások miatti elégedetlenségek mellett a háborús gazdasági embargók miatt nem először merül fel a viszonylag ambíciózus célok felülvizsgálata, a Bizottságban ez azonban eddig alulmaradt.
A szlovák tárca így most azt tervezi, hogy a megreformált Közös Agrárpolitika (KAP) 2023-2027 közötti időszakra benyújtandó, a tervek végrehajtását ütemező nemzeti stratégiai tervét módosítja. Bár az nem világos, ezzel az ország gyengítheti-e korábban vállalt környezet-, illetve klímavédelmi céljait.
Az olaszok radikálisak
Olaszország tovább is ment: Stefano Patuanelli olasz mezőgazdasági miniszter parlamenti felszólalásában arról beszélt, hogy támogatja a KAP nyomán bevezetett, a mezőgazdaságot korlátozó szabályozások hatálybalépésének elhalasztását. Egy rádióinterjúban úgy fogalmazott, hogy ez nem a korábban elfogadott szabályok megváltoztatása lenne, csupán azok felfüggesztése.
Az olasz kormány növelné a termeléshez kötött támogatások mértékét is azokban az ágazatokban, melyekben az EU nem önellátó, így a növényi fehérjék és gabonafélék körében.
Továbbá egy radikálisabb elképzelés keretében Patuanelli a pihentetett területek és legelők termesztési célú felhasználását is engedélyezné, eltörölné az öntözött területek növelésének korlátozását, és a termelési költségek visszaszorítása érdekében minden mezőgazdasági területre bevezetne egy újfajta állami támogatást is. Ennek érdekében a miniszter az EU-t – a koronavírus-helyzethez hasonlóan – az állami támogatások kivételes engedélyezésére szólította fel.