A hatóságok március közepétől fogják ellenőrizni az emberek oltási státuszát. Az oltatlanok 600 eurótól 3600 euróig terjedő bírságra számíthatnak.
Ausztriában kedden élesedett az a jogszabály, amely kötelezővé teszi a koronavírus elleni oltást a 18 éven felüliek számára. Több ország is bevezette már az idősek vagy az egészségügyi dolgozók számára a kötelező oltottságot, azonban Európában Ausztria az első ország, amely ilyen intézkedést fogadott el – írja a BBC.
Az osztrák kormány szerint az oltások hatékonyak a súlyos lefolyású fertőzés ellen, és a törvényre azért van szükség, hogy a jövőbeni lezárásokat megelőzzék.
A törvény ugyan február 1-jén lép hatályba, de a hatóságok csak március közepén kezdik el ellenőrizni az emberek oltási státuszát.
Azok, akik megtagadják az oltást, 600 eurótól 3600 euróig terjedő bírságra számíthatnak. Kivételt képeznek azok, akik egészségügyi okokból nem kaphatják meg, vagy akik gyereket várnak.
A kötelező oltás ellen több tüntetés is volt az országban. A szélsőjobboldali, oltásellenes Osztrák Szabadságpárt már jelezte, hogy bíróságon fogja megtámadni a jogszabályt. A párt vezetője, Herbert Kickl szerint a törvény „megnyitja az utat a totalitarizmus felé Ausztriában”.
A héten Ausztria megkezdi a koronavírus járványhoz kapcsolódó korlátozások enyhítését. A lépésekre azért kerülhet sor, mert az omikron változat a magas fertőzési mutatója ellenére csökkent a kórházi kezelések száma. Szombattól, éjfélig meghosszabbítja az éttermek és üzletek nyitvatartási idejét, illetve az eddigi maximális 25 helyett 50 ember lehet egyszerre egy rendezvényen.
Február 12-én feloldják a 2G korlátozásokat is, amelyek megtiltják, hogy a nem létfontosságú boltokba bemehessenek azok, akik nincsenek beoltva a vírus ellen, illetőleg nem estek át a fertőzésen.
Ausztria hétfőtől enyhít a korlátozásokon
Jó híreket kaptak az oltatlanok.