Hat férfit – négy oroszt, valamint egy ukránt és egy üzbéget – tartóztattak le Törökországban. A hatóságok azzal gyanúsítják őket, hogy csecsen ellenzékieket akartak meggyilkolni, és már fegyvereket is beszereztek. Az utóbbi években több mint tíz volt szovjet tagköztáraságból érkezett menekültet öltek meg Törökországban.
A vádlottakat hivatalosan politikai, illetve katonai kémkedés miatt vették őrizetbe, a TRT Haber televízió értesülései szerint a merényletre készülőket Isztambulban és Antalya közelében fogták el. Az előzetes letartóztatásban lévő vádlottak akár 15-20 éves börtönbüntetést is kaphatnak.
Törökországban 2015 óta legalább 12 ellenzékit öltek meg feltételezhetően az orosz és csecsen titkosszolgálatokhoz tartozó merénylők. Egyikük, a 2016-ban megölt csecsen Ruszlan Iszrapilov halála előtt már több héttel arról számolt be a török hatóságoknak, hogy ismeretlen oroszok figyelik és követik őt. A rendőrség végül nem védte meg a férfit, akit saját otthona előtt lőttek agyon hidegvérrel. Egy másik csecsen ellenzékit, Abdulvahid Edelgirijevet egy bevásárlóközpont előtt támadták meg: egy lövéssel megállították, majd nyakon szúrták és hagyták elvérezni. Edelgirijevet Moszkvában azzal vádolták, hogy 2012-ben robbantásos merénylettel akarta meggyilkolni Vlagyimir Putyin orosz államfőt.
Putyin akkor közvetve meg is fenyegette Edelgirijevet és társait.
„Soha nem fognak sikerrel járni. Ha ember úgy élne, hogy állandóan merénylettől tart, az nem lenne valódi élet. Nekik, a merénylőknek kell tőlünk félniük” – mondta az államfő.
Az egyik merénylet elkövetői az általuk kiszemelt három csecsen férfi meggyilkolása után gyorsan elhagyták Törökországot, ám sok nyomot hagytak maguk után: egyebek mellett egy pendrive-ot, amelyen rajta voltak a felkészüléssel kapcsolatos részletek. Az is elárulta őket, hogy bár olyan autót akartak kölcsönözni, amiben nem volt GPS-nyomkövető, ám végül olyat kaptak, amelyben volt ilyen eszköz, és így a hatóságok a merénylet után minden lépésüket rekonstruálhatták.
Az ismert Oroszország-szakértő, Mark Galeotti szerint Oroszországban az 1990-es évektől fogva megfigyelhető a titkosszolgálatok és a bűnözői csoportok közötti összefonódás.
„Néha a különleges erők képzik ki a merénylőket, és arra is vannak jelek, hogy a szovjet és az orosz titkosszolgálat, a KGB, illetve az FSZB egykori tagjai hoznak létre bűnözői csoportokat” – idézte Galeottit a BBC. Orosz ügynökök más országokban, egyebek mellett Nagy-Britanniában, Németországban és az Egyesült Arab Emirátusokban is hajtottak végre merényleteket ellenzékiek, illetve kiugrott orosz titkosszolgálati tisztek ellen, többek között Alekszandr Litvinyenko, Szergej Szkripal, illetve Zelimhan Jandarbijev egykori csecsen elnök volt a célpontok között.