Világ MTI 2021. szeptember. 26. 15:25

Újra lehet repülni a vulkánkitöréstől sújtott La Palmára

Ismét megnyitották a repteret, amit korábban a vulkáni hamu miatt zártak le a spanyol hatóságok.

Szombattól nem fogadott és nem indított járatokat a Kanári-szigeteki La Palma reptere, miután a szigeten hét napja újra aktív vulkánból előtörő hamu ellehetetlenítette a légi közlekedést. A nyitás ellenére nem valószínű, hogy gépek érkeznek a reptérre, mivel öt légitársaság már törölte a La Palma-i járatokat a hajtóművek számára veszélyes vulkáni hamu miatt. A sziget kikötőjében kígyózó sorokban várnak az emberek, hogy komppal elhagyhassák La Palmát, hogy aztán a szomszédos szigetek valamelyikének repteréről hagyják el az Kanári-szigeteket.

A spanyol hatóságok engedélyezték vasárnap egyes evakuált helyi lakóknak, hogy szedjék össze az otthonaikban maradt holmijukat, miután a vulkáni lávafolyam továbbra is csak lassan folyt le a hegy oldalán, és jelentős esemény nem történt azóta, hogy szombaton a kráter egy része beomlott, és újabb lávafolyam indult el a tűzhányó oldalán.

A sziget déli részén lévő Cumbre Vieja vulkán ötven év szunnyadás után egy hete tört ki újra. A lávafolyam 420 házat döntött romba, és 190 hektárnyi - nagyjából 265 futballpálya nagyságú - területet terített be. Több mint hatezer embert kellett evakuálni. Pénteken kissé tovább fokozódott a vulkáni tevékenység, emiatt a tűzoltóknak és a többi segítő személyzetnek is messzebb kellett húzódnia a hegytől.

A 85 ezer lakosú La Palma sziget egyike a hét szigetből álló, atlanti-óceáni szigetcsoportnak.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.