Vlagyimir Putyin orosz elnök személyesen engedélyezte a titkosszolgálatoknak, hogy a 2016-os amerikai elnökválasztási kampányban indítsanak átfogó akciót a „mentálisan ingatag” Donald Trump támogatására – állítja a The Guardian című brit napilap az állítólag a Kremlből kiszivárgott dokumentumokra hivatkozva. A Kreml – nem meglepő módon – cáfol. És Trump is cáfol, akit viszont most senki sem vádolt semmivel.
A nyugati titkosszolgálatok által állítólag már hónapok óta ismert és tanulmányozott, a Kremlből kiszivárgott dokumentumok szerint a döntés az orosz Biztonsági Tanács 2016. január 22-ei ülésén született meg, s a megbeszélésen Putyin mellett a kormány több tagja, valamint az összes titkosszolgálat vezetője jelen volt. A résztvevők úgy vélték, Trump elnöksége segítené Moszkva stratégiai céljainak az elérését: az orosz értékelések szerint az „impulzív, mentálisan bizonytalan, kiegyensúlyozatlan és kisebbségi komplexustól szenvedő” Trump volt az orosz szempontból a leginkább perspektivikus elnökjelölt, mert mandátumának négy évére az oroszok olyan társadalmi felfordulást jósoltak, amely gyengítené az Egyesült Államok elnökének tárgyalási pozícióit.
Moldova, mint álca
A megbeszélésről készült, titkosított dokumentumon ott szerepel Putyin aláírása is, s míg a hivatalos közlések szerint a kérdéses napon a résztvevők a gazdasággal és az egykori szovjet tagköztársasággal, Moldovával kapcsolatos kérdéseket beszélték meg, a napirenden szerepelt az is, hogy az orosz titkosszolgálatok keressék meg azokat a lehetőségeket, amelyekkel Trump javára lehet befolyásolni a választás kimenetelét.
„Minden lehetséges eszközzel elő kell segíteni Trump megválasztását” – olvasható a jegyzőkönyvben, amely egyebek mellett arról értekezik, miként kell olyan „önszaporító vírusokat” elhelyezni az amerikai információs térben és közéletben, amelyek megváltoztatják a közhangulatot és egyes csoportokra jelentős hatás gyakorolnak.
Vannak olyan utalások is a dokumentumban, amelyekből arra lehet következtetni, Moszkva kiberhadműveletekre is felhatalmazást adott a titkosszolgálatoknak. Az ülés után Putyin utasítást írt alá egy különbizottság létrehozására. Az ülésről fénykép is készült, Putyin mellett többek között jelen volt az akkori miniszterelnök, Dmitrij Medvegyev, Nyikolaj Patrusev és Alekszandr Bortnyikov, az FSZB korábbi és 2016-ban hivatalban lévő első embere, Szergej Lavrov külügyminiszter, illetve Szergej Sojgu védelmi miniszter, aki egyben felelős a katonai titkosszolgálatok irányításáért is. A kiszivárogtatott anyag szerint a Trump-akció fő irányója Sojgu lehetett.
Kompromat Trump ellen
Az orosz nyelvű dokumentum a The Guardianhoz is eljutott és a lap által megkérdezett szakértők egyöntetűen úgy nyilatkoznak, a szöveg nem hamisítvány. A jegyzőkönyvből az is kiderül, hogy Oroszországnak már 2016-ban is voltak kompromittáló információi – kompromat – Trumpról, amelyeket akkor szereztek meg a titkosszolgálatok, amikor az üzletemberként tevékenykedő leendő elnök több alkalommal is megfordult Moszkvában. A dokumentumból nem derül ki, mik ezek az információk – a kiszivárogtató nem küldte el az ezzel részletesen foglalkozó ötödik mellékletet – ám már jóideje terjednek azok a híresztelések, melyek szerint Trump prostituáltakkal töltött időt az orosz fővárosban különféle hotelszobákban.
A „Vörös hálózat” című könyv szerzője, az orosz titkosszolgálatokkal foglalkozó Andrej Szoldatov úgy véli, a dokumentum hiteles, és összhangban áll az orosz gyakorlattal és a döntéshozatali folyamatokkal.
„A Kreml mikromenedzseli ezeket az akciókat. Putyin egy 2015-ös beszédében egyértelművé tette a titkosszolgálati vezetők számára, hogy semmit sem lehet tőle függetlenül tenni” – mondta Szoldatov, és saját forrásaira hivatkozva hozzátette: az orosz elnök volt az, aki a Biztonsági Tanács 2016 április ülése után elhatározta az amerikai Demokrata Párt szervereiről ellopott e-mailek közzétételét.
Kettős cáfolat
Putyin már számtalanszor cáfolta, hogy bármiféle köze lenne a nyugati szerverek elleni támadásokhoz, illetve, hogy Oroszország bármilyen külföldi választás eredményét befolyásolni kívánta. Szóvivője, Dmitrij Peszkov most „bődületes kitalációnak” nevezte azt, hogy az orosz vezetés tagjai egy ülésen megegyeztek volna arról, hogy az országnak Trumpot kell támogatnia a demokrata párti jelölt ellenében.
Megszólalt Trump szóvivője, Liz Harrington is, aki felolvasott egy, a főnöke szellemét és hangvételét idéző nyilatkozatot. „Ez megint gusztustalan. Ez álhír, mint ahogy az összes Oroszország, Oroszország és megint Oroszország hír az volt. Csak az őrült baloldali radikálisok hiszik azt, hogy a jobboldalon bárkit le lehet járatni. Az egész egy fikció, senki nem volt olyan kemény az oroszokkal, mint én, például a gázvezetékek, illetve a Moszkva-ellenes szankciók tekintetében. Ugyanakkor jól kijöttünk Oroszországgal, az oroszok tiszteltek minket, ahogy Kína, Izrael és Észak-Korea is. És a világ sokkal biztonságosabb hely volt, mint most, amikor valóban egy mentálisan bizonytalan vezetés áll az USA élén” – írta Trump.