Hat nemzetközi szervezet írt közös közleményt azzal kapcsolatban, hogy jövő kedden az Általános Ügyek Tanácsa tárgyal a magyar és a lengyel helyzetről a 7-es cikk szerinti eljárásban.
Az Európai Tanács külügyminisztereinek figyelmeztetniük kell a magyar és a lengyel kormányt, hogy az Európai Unióban nincs helye a jogállamiság elleni támadásoknak, az emberi jogokat sértő politikájuk ellenőrzését pedig fokozniuk kell – közölte pénteken közös közleményben az Amnesty International, a Human Rights Watch, a Nemzetközi Jogászok Bizottsága (ICJ), az International Federation for Human Rights (FIDH), a Open Society European Policy Institute (OSEPI) és a Riporterek Határok Nélkül (RSF).
A közlemény szerint az Általános Ügyek Tanácsa a jövő keddi ülésén vitatja meg a 7. cikk szerinti eljárás keretében a lengyel és a magyar helyzetet.
A június 22-i meghallgatások jó kezdetnek számítanak, de sokkal többre van szükség ahhoz, hogy bebizonyosodjon a tagállamok eltökéltsége az EU demokratikus értékeinek védelmében – mondta Elena Crespi, a FIDH nyugat-európai programigazgatója.
A szervezetek a közleményükben azt írták, hogy a magyarországi és lengyelországi helyzetekkel kapcsolatos meghallgatások folytatása a 7. cikk alapján határozott jelzés a Tanács részéről, hogy az uniós elvek megsértése nem marad észrevétlen az EU-n belül.
Ugyanakkor azt is hozzátették, az uniós miniszterek felelőssége, hogy behozzák az elvesztegetett időt, és készséget mutassanak további intézkedésekre, mivel a helyzet mindkét országban tovább romlik.
Az európai uniós alapszerződés 7. cikke alapján az uniós alapértékeket súlyosan megsértő tagországokkal, Magyarországgal és Lengyelországgal szemben indult 2017-ben és 2018-ban eljárás, de az elmúlt két évben szinte nem volt előrelépés e téren. A folyamat a pandémia miatt is késlekedést szenvedett, mivel elengedhetetlen, hogy az érintett országok képviselőit személyesen hallgassák meg.
Heteken belül folytatódik a hetes cikk szerinti eljárás Magyarországgal szemben
Bírálta a féléves elnökséget adó Portugália külügyminisztere a magyar kormányt az izraeli-palesztin konfliktus miatt tervezett nyilatkozat vétója miatt.