Világ hvg.hu 2021. május. 13. 16:22

Levegőben robbantja fel a támadó rakétákat – így működik az izraeli Vaskupola

A szélsőséges palesztinok által az utóbbi napokban kilőtt rakéták nagy részét megfogta izraeli légvédelem, de volt, amelyik átjutott. Az AFP videójából kiderül, miként működik a Vaskupola, cikkünkből pedig az is, hogy miért nem mindenható az egyébként hatékony légvédelmi rendszer.

Csütörtök reggelre már legalább 1500 rakétát lőttek ki Izraelre a palesztin szélsőségesek a Gázai övezetből a hétfőn indult új támadási hullámban. Ezek nagy része lakatlan területre hullott, jelentős százalékát a Vaskupola nevű légvédelmi rendszer segítségével sikerült elhárítani, de volt néhány, amely átjutott rajta, megölve öt, megsebesítve többtucatnyi izraelit.

„A légiriadó után nagyjából 90 másodpercünk van a becsapódásig" - helyiek beszámolói arról, mi történik Izraelben

Rakétatámadások, merényletek, zavargások eddig is voltak Izraelben, de most már az ország arab lakossága is az utcára vonult. Közben a szokatlanul intenzív rakétázásért cserébe számtalan célpontot támadott az izraeli hadsereg, köztük lakóházakat is. A támadásokban gyerekek is meghaltak mindkét oldalon. Izraeli magyarokat kérdeztünk a kinti állapotokról.

A Vaskupola első elemét 10 éve állították hadrendbe Beerseva mellett. Működéséről az AFP készített informatív videót, amiből kiderül, hogy a radarokból és elfogó rakétákból álló rendszer a 4-70 kilométeres távolságból érkező ellenséges lövedékeket képes megsemmisíteni. Az érkező fenyegetést radarokkal mérik be, majd kiszámítják lehetséges röppályáját, és ha lakott területet fenyeget, indítják az ellenrakétát, amely a levegőben a célpont közelében felrobbanva semmisíti meg azt. A lehulló rakétadarabok persze még így is okozhatnak károkat és veszélyeztethetnek életeket:

Izrael jelenleg 10 Vaskupola-egységgel rendelkezik, szakértők szerint ahhoz, hogy teljes területe védve legyen, 13-ra volna szükség. De nem ez a rendszer fő hiányossága, hanem részben az, hogy a védelemhez használt Tamir rakéták meglehetősen drágák. A Deutsche Welle által idézett becslések szerint egy darab ára 80 ezer dollár (23,6 millió forint) köré tehető, és egyes források szerint előfordul, hogy a biztos siker érdekében kettőt is kilőnek egy-egy célpontra – ezért célozzák csak azokat, amik már lakott területet fenyegetnek. Emellett a Vaskupola korlátozott számban képes bemérni és megsemmisíteni az azonos időben érkező támadó rakétákat, így ha nagy tömegben jönnek, óhatatlan, hogy némelyikük átjusson.

A palesztin szélsőségesek feltehetően emiatt indították az elmúlt napokban olyan nagy rajokban rakétáikat, amire még nem volt példa. Ők egyedül ezek nagy számában és a szerencséjükben reménykedhetnek, hiszen a Gázában helyben, kisipari körülmények között gyártott, kezdetleges robbanófejeket szállító, műtrágyával és cukorral hajtott, szinte csak egy fémcsőből és ráhegesztett stabilizáló szárnyakból álló Kasszam rakétáknak nincsen sem igazán hatékony célzó-, sem irányító berendezése. A robbanófejek sem okoznak hatalmas károkat, igaz képesek ölni, de legfőképp pánik és félelem keltésére alkalmasak.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.