A csalókat foglalkoztató cég ellen pert fontolgatnak az érintettek.
Egy gyógyszercég több alkalmazottját letartóztatták Indonéziában azzal a gyanúval, hogy megtisztították és újra értékesítették a koronavírusteszthez használt mintavételi készleteket – írja a BBC.
A rendőrség szerint a készletek újrafelhasználása tavaly december óta zajlik Indonézia negyedik legnagyobb, egyben Szumátra legnépesebb városának, Medannak az egyik repülőterén, a Kualanamun. A hatóság becslése szerint akár 9 ezer utas orrából is ilyen újracsomagolt pálcikával vettek mintát akkor, amikor az utazáshoz szükséges szűrést végezték. Erre a repülőtéren is van mód. A szolgáltatáshoz állami tulajdonban lévő Kimia Farma biztosította a mintavételi készleteket.
A csalásra azután derült fény, hogy utasok arra panaszkodtak: fals pozitív eredményt mutatott a gyorsteszt. A rendőrség a múlt héten fedett nyomozót küldött a helyszínre, akitől szintén mintát vettek, amelyikben ugyancsak kimutatták a kórokozó jelenlétét. A kollégái ezután csaptak le a mintavételi pontra, ahol rátaláltak az egyszer már használt mintavevő pálcikákra.
A helyi sajtó szerint a csalásból származó profit 1,8 milliárd rúpia, nagyjából 37,4 millió forint, amit az egyik gyanúsított házának építésére fordíthattak.
A dzsakartai központú Kimia Farma elbocsátotta az öt érintett alkalmazottat, és szigorúbb belső ellenőrzést ígért az eset nyomán. Nem biztos azonban, hogy megússzák ennyivel: a héten két, az elmúlt hónapokban a Kualanamun gyakran megforduló, ügyvédként dolgozó utas azt tervezi, hogy pert indít a történtek miatt, a többi érintett nevében is. Fejenként 1 milliárd rúpia kártérítést remélnek.
Indonézia egyike a koronavírus-járvány által leginkább érintett ázsiai országoknak: mostanáig 1,7 millió igazolt fertőzöttet regisztráltak, és 46 ezer halálesetet jelentettek.
(Nyitóképünk egy dzsakartai buszállomáson készült 2021 januárjában.)