Oroszország nemkívánatos személlyé nyilvánította a moszkvai amerikai nagykövetség tíz munkatársát válaszként arra, hogy korábban Washington utasította ki a washingtoni nagykövetség, illetve a New York-i főkonzulátus tíz alkalmazottját. Újabb szankciók is várhatók és Prága, amely 18 orosz diplomatát küldött haza, szolidaritást kér a többi EU-tagállamtól.
Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint teljesen alaptalanok azok a vádak, amelyek szerint Oroszország befolyásolni akarta volna az amerikai elnökválasztás eredményét, vagy államilag támogatott orosz hackerek támadak volna meg tavasszal több ezer amerikai számítógépes rendszert, így szerintük jogalap nélküli volt a tíz orosz diplomata kiutasítása. Oroszország ezért nemkívánatos személlyé nyilvánította a moszkvai amerikai nagykövetség tíz munkatársát. Az orosz fél napokkal ezelőtt azt tanácsolta John Sullivan amerikai nagykövetnek, hogy utazzon haza konzultációra.
A közlemény szerint Moszkva hamarosan közzéteszi, milyen további büntetőintézkedéseket léptet életbe az Egyesült Államok ellen, miután Washington – a diplomaták kiutasítása mellett – pénzügyi és személyi szankciókat is bevezetett Oroszország ellen. A kiutasítottaknak egy hónapjuk van Oroszország elhagyására.
Közben Csehország – amely 18 orosz diplomatát, vagy inkább diplomáciai fedésben dolgozó orosz hírszerzőt utasított ki amiatt, hogy 2014-ben az orosz katonai hírszerzés emberei felrobbantottak egy csehországi fegyverraktárt – szolidaritást kért a többi EU-tagállamtól. Ezt jelenti, hogy Prága azt szeretné, ha a 27-ek többi tagja is nemkívánatos személynek minősítené a diplomáciai fedésben tevékenykedő orosz hírszerzőket az EU-tagállamok egyike ellen elkövetett támadás miatt.
A cseh külügyminisztériumba szerdára bekérették az orosz nagykövetet, és közölték vele, elfogadhatlannak tartják, hogy Moszkva válaszként 20 cseh állampolgárt – 16 diplomatát és négy követségi alkalmazottat – utasított ki. A cseh álláspont szerint a döntéssel ellehetetlenítették a moszkvai cseh diplomáciai képviselet munkáját. Csehország ezért azt is kéri a többi EU-tagállamtól, hogy azok segítsenek fenntartani a követség munkáját.