Világ MTI 2021. április. 05. 17:03

Júniusi nyitásra készül Románia

Florin Citu miniszterelnök szerint Románia június elsején lazít a járványügyi korlátozásokon, és megteszi az első lépést a normalitás felé.

Hétfői sajtótájékoztatóján a miniszterelnök elmondta: olyan tárcaközi bizottságot hoz létre, amelyben valamennyi minisztérium képviselője jelen lesz, és mérlegelik, hogy a munkáltatói szövetségek, valamint a szakszervezetek képviselőit is meghívják. Ez a miniszterelnök által vezetett testület fogja kidolgozni a lazítás szabályait.

A miniszterelnök szerint az üzletek hétvégi nyitva tartására és az esti kijárásra vonatkozó múlt héttől bevezetett korlátozások eredményesek voltak. „Láthatták, hogy ilyen körülmények között is meg lehet ünnepelni a húsvétot, két vallásfelekezetnek ez már sikerült, és biztos vagyok abban, hogy így lesz a következő időszakban is" - utalt a miniszterelnök a katolikusok és protestánsok mostani ünnepére és az ortodoxok május eleji húsvétjára.

A miniszterelnök szerint azért lehet a lazításon gondolkozni, mert az adatok azt jelzik, hogy Romániában egy hete tetőzött a járvány harmadik hulláma. Bukarestben stabilizálódott helyzet, Temesváron és Temes megyében csökkenni kezdett a fertőzöttek napi száma. Türelmet kért és az érvényes szabályok betartását, hogy a jelenlegi irányt sikerüljön megtartani.

Florin Citu arra is kitért, hogy a legpesszimistább forgatókönyv esetén is május végéig ötmillió személy (a beoltandó lakosság 35 százaléka) kaphatja meg a védőoltást. Jó esetben azonban a beoltottak száma akár a 6,3 milliót is elérheti. Hozzátette: ez azáltal válik lehetővé, hogy április és május hónapban az ütemterv szerint 8-8,3 millió adag oltás érkezik az országba. Szerinte július végére már tízmillió romániai beoltására lesz elegendő oltóanyag.

A miniszterelnök arra buzdította a politikusokat, közéleti személyiségeket, egyházi vezetőket, hogy népszerűsítsék az oltási kampányt, és értessék meg az emberekkel, hogy ez vezeti ki az országot a járványból.

Portugália tovább lazít

Portugáliában két hónap óta először kinyitottak a kávéházak, éttermek, kocsmák. A kiszolgálás ugyanakkor csakis szabadtéren engedélyezett hétköznapokon este fél 11-ig, hétvégén és ünnepnapokon viszont éjjel egyig. További enyhítés, hogy a 10,3 millió lakosú országban hétfőtől "érvényes indok" nélkül is engedélyezett az utazás az egyes körzetek között. Ugyancsak újra működhetnek a múzeumok, kiállítótermek, az edzőtermek, a szabadtéri piacok és a 200 négyzetméternél nem nagyobb boltok, ám csakis szigorú higiéniai szabályok betartásával. Az iskolákban is újraindult az oktatás, bár még nem mindegyik korosztályban.

Januárban Portugáliában rendkívül tragikus volt a járványhelyzet, egy ideig a világ legvészesebb fertőzési adatait produkálta, egészségügyi rendszerét az összeomlás fenyegette. Január közepén Lisszabon szigorú lezárást vezettetett be, és két hónapra rá jelentősen csökkent a napi új fertőzési és halálozási esetszám. Előbbi március közepére 600 alá süllyedt, a járvány miatt elhalálozás pedig napi húsz alá. A legutóbbi adatok szerint a fertőzési ráta 0,65-ra szelídült, míg januárban a mutató 1,6 fölött volt, azaz egy ember 1,6 másikat fertőzött tovább.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.