Az amerikai kormány döntése értelmében mostantól csak a Johson&Johnson oltóanyagát fogják előállítani abban a baltimore-i gyógyszergyárban, ahol egy hiba miatt 15 millió adag vakcina ment a kukába.
Az amerikai kormány úgy döntött szombaton, hogy kizárólag a Johson&Johnson (J&J) vállalat koronavírus elleni oltóanyagát fogják előállítani abban a baltimore-i gyógyszergyárban, ahol 15 millió adag ment veszendőbe ebből a vakcinából, miután emberi hiba miatt összecserélték az alapanyagát az AstraZeneca alapanyagával.
Az Emergent BioSolution gyógyszergyár baltimore-i üzemében április elsején derült fény az alapanyag felcserélésére, miután a J&J egyik szállítmánya fennakadt a minőségellenőrzésen.
A kormányt tartott attól, hogy az incidens miatt megcsappan a két oltóanyag iránti bizalom, ezért úgy döntött, hogy ezentúl csak az amerikai J&J oltóanyagát fogják ott előállítani. A brit-svéd AstraZeneca vállalat tárgyal az amerikai kormánnyal új gyártókapacitások kereséséről.
AstraZeneca-oltás: az óvatosság indokolt, a pánik nem a szakemberek szerint
Folytatja az oltást az AstraZeneca oltóanyagával Magyarország, de egyre több európai állam dönt úgy, hogy elővigyázatosságból felfüggeszti a vakcina használatát. Az oltási program leállítását sem az Európai Gyógyszerügynökség, sem az Egészségügyi Világszervezet nem támogatja, a félelem miatt az oltást visszautasító betegekkel viszont már magyar háziorvosok is találkoztak.
Az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem által közösen kifejlesztett vakcinával ellentétben a J&J oltóanyaga egyetlen dózisból áll, és ezt engedélyezték harmadikként vészhelyzeti alkalmazásra az Egyesült Államokban. Az AstraZeneca oltóanyaga egylőre nem kapta meg az engedélyt.