Egy héttel azután, hogy az Egészségügyi Világszervezet „ismeretlen eredetű tüdőgyulladásos megbetegedésekről” számolt be a kínai Vuhanból, megérkezett a hír a betegség első halálos áldozatáról.
Egy eddig nem azonosított vírus okozta tüdőgyulladás miatt életét vesztette egy 61 éves férfi a közép-kínai Vuhanban. Hét másik ember kritikus állapotban van – jelentette be 2020. január 11-én a város egészségügyi hatósága.
A férfi vásárlóként rendszeresen megfordult az egyik vuhani piacon, ahol tengeri és élő állatokat is árultak. Korábban daganatos betegséget és krónikus májbetegséget diagnosztizáltak nála. Miután az állapota folyamatosan romlott, kórházba került, és január 9-én este meghalt; a szíve mondta fel a szolgálatot.
Vuhanban nem ötvenezer, hanem ötszázezer fertőzött volt
A kínai vírusmegelőzési központ jelentése kemény számokat tartalmaz.
Addigra a hivatalos közlés szerint 41, többségében a piacon dolgozó vagy ott vásárló ember szervezetében igazolták a kórokozó jelenlétét. A kínai állami médiából addigra már annyit tudni lehetett, hogy az előzetes laboratóriumi vizsgálatok alapján a terjedésnek indult vírus egy új típusú koronavírus.
Azt, hogy a később SARS-CoV-2-nek elnevezett vírus tüdőgyulladásos megbetegedéseket okozott, egy héttel korábban, január 4-én közölte honlapján az Egészségügyi Világszervezet (WHO). A South China Morning Post című hongkongi újság már 2019. december 31-én írt ezekről az esetekről, megjegyezve, hogy azok nem tekinthetők megszokottnak, a szakemberek pedig nem ismerik a kiváltó okokat.
A koronavírus-járványban a hivatalos adatokat gyűjtő Johns Hopkins Egyetem nyilvántartása szerint az elmúlt egy évben 90 409 104 ember fertőződött meg. A halálos áldozatok száma 1 936 898. Magyarországon mostanáig 10 725 haláleset köthető a SARS-CoV-2 okozta Covid–19 betegséghez.
A WHO január első hetében küldött volna a járvány eredetét kutató nemzetközi tudóscsoportot Kínába, Peking még mindig nem adott engedélyt a szakembereknek a beutazáshoz. Legutóbb azt ígérték, csütörtökön már fogadják őket.