Németh András
Szerzőnk Németh András

Moszkvában klinikánként átlagosan 14 embert oltanak be a Szputnyik V nevű orosz koronavírus-oltással. Az alacsony szám nem annak a következménye, hogy nincs elég oltóanyag, a valódi ok inkább az, hogy az orosz főváros lakói a jelek szerint nem nagyon hisznek a nem megfelelően letesztelt vakcinában.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Még a legjobb napokon sincs tíznél több jelentkező” – idézte a The Moscow Times a belvárosi kerületek lakóit ellátó 3. számú klinika egyik dolgozóját, s a városvezetés által közzétett statisztikák is arról tanúskodnak, hogy nincs nagy tolongás a Szputnyik V-ért. Az első öt napban több mint hatezer moszkvai kapott a vakcinából – az orosz fővárosban a szakértők szerint 6-7 millió embert kellene beoltani – s mivel a metropoliszban hetven klinika foglalkozik az oltásokkal, a klinkánkénti átlag az első napokban 17 körül volt. Egy héttel később az összes beoltott moszkvai száma 12 ezer volt, ez pedig azt jelenti, hogy az átlagos szám 14-re csökkent. A számok annak ellenére alacsonyak, hogy az egészségügyi dolgozók számára kötelező lenne az immunizálás, és megkezdődött már a belügyi dolgozók oltási programja is.

Orosz lapjelentések szerint az orvosok jelentős része sem bízik a Szputnyik V-ben, amelyet a nyár folyamán regisztráltak úgy a hatóságok, hogy nem zajlott le még a klinikai kísérletek több tízezer embert érintő  harmadik fázisa, azaz a hivatalos jóváhagyás előtt csak pár száz ember  kapott a vakcinából.  „Megadták a lehetőséget, hogy beadják nekünk az oltást, helyesebben szólva ránk akarják erőszakolni a vakcinát. Ha lehetőségem lenne, akkor nem kérnék belőle, de valószínűleg nem lehet kikerülni” – nyilatkozta a 23 Polina, aki orvostanhallgatóként egy moszkvai Covid-kórházban teljesít szolgálatot. Egy orvos, Roman Sztroganov azt hangsúlyozta, nem mondja azt, hogy a Szputnyik V rossz, csak az a baj, hogy még az orvosok sem rendelkeznek elég információval a vakcináról.

A helyzetet rontja, hogy miközben az orosz polgárok nagy része jobban bízik a külföldi gyógyszerekben, mint a hazaiakban, az interneten tömegesen terjednek az oltásszkeptikus tartalmak. Egy biológus, Irina Jermakova is beszállt az oltásellenes kampányba, s százezrek látták már azt a videót, amelyben a „szakértő” azt ismételgeti, hogy egyetlen koronavírus-oltás sem megfelelő. Az oltásellenesek az immunizálási program első napján, december 3-án j erőre kaptak,  az összeesküvés-elméletek tanulmányozásával foglalkozó orosz szociológus, Alekszandra Arhipova szerint az a legnépszerűbb álhír, amely szerint az oltás beadásával az emberek saját magukat betegítik meg.

A kétségek ellenére már mintegy ötven ország – köztük Magyarország is – érdeklődik a Szputnyik V iránt. Az orosz vakcinát vizsgáló brit orvosok szerint az első tesztek azt mutatják, hogy az orosz oltóanyag hatékonysága megegyezik a hasonló nyugati készítményekével.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.