Az egyesült államokkal egyezett meg arról Marokkó, hogy helyreállítják a diplomáciai kapcsolataikat Izraellel. Benjamin Netanjahu is üdvözölte a döntést.
Izrael és Marokkó helyreállítja diplomáciai és egyéb kapcsolatait, és ennek értelmében újranyitják az összekötő hivatalokat Tel-Avivban és Rabatban, valamint esetlegesen nagykövetségeket nyitnak – közölte az amerikai Fehér Ház. Az erről szóló megállapodást Donald Trump és VI. Mohamed marokkói király megálírta alá.
Az egyezmény részeként az Egyesült Államok elismeri Marokkó területi követelését a vitatott hovatartozású nyugat-szaharai régióra vonatkozóan. Az egyezmény kitér a gazdasági és kulturális együttműködés lehetőségeire is. Amerikai tisztségviselők szerint lehetséges, hogy megállapodás születik közös átrepülési jogokról légitársaságok számára.
A marokkói királyi palota csütörtökön megerősítette, hogy Marokkó "a lehető leghamarabb helyreállítja diplomáciai kapcsolatait" Izraellel, és "történelmi állásfoglalásnak" minősítette Washington döntését Nyugat-Szahara marokkói szuverenitásának elismeréséről.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szintén üdvözölte a bejelentést, amelyet "történelmi jelentőségűnek" minősített.
Az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein és Szudán után Marokkó a negyedik arab ország, amely az elmúlt négy hónapban megállapodott Izraellel a kapcsolatok rendezéséről.
Marokkó 1975-ben annektálta Nyugat-Szaharát. A 266 ezer négyzetkilométeres, foszfátban és halban gazdag területen a Polisario Front kihirdette a Szaharai Demokratikus Arab Köztársaságot, és fegyveres harcot indított az államalakulat önrendelkezéséért, a szomszédos Algéria támogatásával. Marokkó jelenleg az egykori spanyol gyarmat nagyjából kétharmadát tartja ellenőrzése alatt.
Izrael és az Emírségek megállapodása mindent átrendez a Közel-Keleten
Az Izrael és az Egyesült Arab Emírségek közötti kapcsolatok váratlan normalizálása új, békésebb Közel-Kelet hajnalát is jelentheti. De a palesztin ügy háttérbe szorult, a figyelem pedig Szaúd-Arábiára összpontosul.