A belügyminisztérium vezetését átvette egy ellenzéki politikus, a biztonsági szolgálat egykori magas rangú tisztségviselője.
A tüntetések célt értek, a kirgiz központi választási bizottság érvénytelenítette a vasárnapi parlamenti választás eredményeit – jelentette a 24.kg kirgiz hírportál a testület egyik tagjára hivatkozva. A hírt a TASZSZ hírügynökség is megerősítette.
A testület sajtószolgálata közölte az orosz hírügynökséggel, hogy
a szavazáson és a választás előtti időszakban történt számos szabálysértés miatt a központi választási bizottság tagjainak keddi ülésén döntés született a választás semmissé nyilvánításáról".
Biskekben és több kirgiz nagyvárosban a választás eredményének kihirdetése óta tartanak a tüntetések, a tüntetők elfoglalták a kormány székházát és több kormányzati épületet.
Az Interfax orosz hírügynökség a 24.kg kirgiz hírportálra hivatkozva azt közölte, hogy más tüntetők a biskeki városháza épületét kerítették hatalmukba. Keddre virradó éjjel a tüntetők elfoglalták a parlamentet, ahol az elnöki hivatal is található, valamint az államügyészség épületét is.
Protesters are inside President Jeenbekov's office.
— Bermet Talant (@ser_ou_parecer) October 5, 2020
Photo credit: @Azattyk_Radiosu reporters @BakytTorogeldi, Aybek Biybosunov pic.twitter.com/wegc65BmZS
Szooronbaj Dzsejenbekov elnök kedden beszédben fordult a kirgiz néphez, azt állítva, hogy egyes politikai erők az éjszaka folyamán kísérletet tettek a hatalom átvételére az általuk el nem fogadott választási eredmények ürügyén.
A belügyminisztérium egyik szóvivője közölte, hogy Kurszan Aszanov ellenzéki politikus, a biztonsági szolgálat egykori magas rangú tisztségviselője átvette a belügyminisztérium vezetését, ami a Reuters szerint feltehetően annak a jele, hogy kicsúszik az irányítás Dzsejenbekov kezéből.
A korábbi hírek szerint a tüntetők kedd hajnalban kiszabadították a korrupció miatt börtönbüntetésre ítélt volt elnököt, Almazbek Atambajevet.
A több ezer demonstráló – akik szerint elcsalták a hétvégi választást – autókat gyújtott fel, majd közülük sokan átmásztak a parlament épületét övező kerítésen, és behatoltak az épületbe. A rendőrség vízágyúkkal, könnygázzal próbálta megállítani őket, ám sikertelenül. Az összecsapásokban legalább százan megsérültek.