Világ hvg.hu 2020. szeptember. 18. 20:51

Magyarország az európai tesztelési rangsor legvégén van

Romániában közel kétszer annyiszor vesznek mintát, Szerbiában és Ausztriában még többször.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Nyár eleje óta Luxemburg a tesztelési rekorder lakosságarányosan nézve az Európai Unióban, a kicsit több mint hatszázezres lakosságú országban csaknem 650 mintavétel jut ezer lakosra, közölte az Euronews. A lista második helyezettje Dánia, itt 500 felé közelít ez az adat.

A portál szerint bár Magyarországon az utóbbi időszakban megnőtt a mintavételek száma, így is csak 55 tesztelés jut ezer lakosra. Ennél alacsonyabb arányban csak Horvátországban végeznek teszteket, de ott nem a tesztek, hanem a tesztelt emberek számát adják meg. Azaz tulajdonképpen Magyarország az utolsó a listán, bár van pár ország, ahonnan nincs hivatalos adat a tesztelésről.

Az Euronews azt írja, hogy Magyarország környékén Szerbia vezeti a tesztelési listát, Ausztriával versenyben. Míg előbbiben a tesztelt emberek száma a statisztika alapja, addig Ausztriában az elvégzett tesztek. A korábban említett Horvátországban és Ukrajnában tesztelnek kevesebbet lakosságarányosan a magyaroknál, ez utóbbiban messze a legalacsonyabb arányban tesztelik a lakosságot (40 körül van az ezer főre jutó tesztek száma).

A régióban a harmadik Románia, ahol ezer főre körülbelül 108 teszt jut, ez majdnem a kétszerese a magyar arányszámnak.

A WHO korábbi, májusban közölt kritériuma alapján, ha egy országban a pozitív tesztek aránya 5 százalék, vagy az alatt van, azt jelzi, hogy a járványt ellenőrzés alatt tartják.

Európában két országban van 10 felett ez az arány: Spanyolországban és Ukrajnában.

A régióban három országban van a WHO által kritikus pontnak jelölt 5 százalék felett ez az arány Csehországban (7%), Romániában (6%) és Magyarországon. Nyugat-Európában pedig Franciaországban (5,4%). Ausztriában és Horvátországban a legfrissebb közölt adatok szerint pedig majdnem 5 (4,9%)

Azokban az országokban ugyanis, ahol magas ez az arány, valószínűleg a fertőzöttek valós számának egy töredékét a regisztrált esetek száma. Ahol nő ez az arány azt sugallja, hogy a fertőzés gyorsabban terjed, mint amit a regisztrált új esetek számának emelkedése mutat. Magyarország esetében a hivatalosan közölt adatokból kiolvasottnál gyorsabban terjed most a járvány. Legutóbb egyébként áprilisban 6 napig volt 5 százalék feletti a pozitív tesztek aránya, április 16-án 6,3 % volt, ez volt eddig a legmagasabb arány, írja az Euronews.

A G7 azt írta, hogy azért van több teszt Magyarországon, mert több az új regisztrált fertőzött.

Szeptember elseje óta a külföldről hazatérő magyar állampolgárokra 14 nap kötelező karantén vár. Mivel ez kiváltható két negatív teszttel, ez is közrejátszik a mintavételek számának a növekedésében az Euronews szerint.

A portál rámutat, hogy az elmúlt egy hónapban az Egyesült Királyságban, Németországban, majd Franciaországban is meghaladta az egymilliót a heti tesztek száma, ami még akkor is jelentősen nagyobb mennyiség, mint például a magyar, ha figyelembe vesszük, hogy mennyivel népesebbek ezek az országok. Ha a francia példát vesszük, Magyarországon körülbelül heti százötvenezer tesztnek felelne meg az ottani mennyiség az Euronews számításai szerint.

A szomszédos Ausztriát az elmúlt négy hétben folyamatosan 80 ezer körüli a heti mintavétel száma. A járvány által egyik legjobban sújtott, szintén Magyarországgal azonos lélekszámú Belgiumban a múlt héten átlépte a kétszázezret a heti tesztek száma, a különutas járványkezeléséért sokat támadott kilencmilliós Svédországban az elmúlt két hétben több mint százezer tesztet végeztek, múlt héten már a százötvenezerhez közelített a szám, írja az Euronews.

Hirdetés