Külföldről próbálnak forradalmat szítani Fehéroroszországban – jelentette ki Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök, aki azzal fenyegetőzött, hogy bezáratja a gyárakat, ahol tüntetnek ellene.
A minszki vezetés a legkeményebb intézkedésektől sem riad vissza, hogy megőrizze Fehéroroszország egységét – jelentette ki a katonai egyenruhában bújt Aljakszandr Lukasenka Grodno mellett egy katonai gyakorlóterepen, néhány kilométerre a lengyel és a litván határtól. A belarusz elnök kijelentette: Nyugatról, az EU-tag Lengyelország és a NATO részéről az a veszély fenyeget, hogy annektálni készülnek Fehéroroszország nyugati régióját, amelynek székhelye Grodno.
Megfigyelők szerint a fehérorosz vezető kijátssza a „katonai kártyát”, hogy elterelje a figyelmet arról a súlyos belpolitikai válságról, amely az augusztus 9-i elnökválasztás után alakult ki. Az ellenzék és számos nyugati ország, többek között az Európai Unió szerint elcsalták a választásokat, amelyeken hivatalos közlés szerint 80 százalékot szerzett a 26 éve hatalmon lévő Lukasenka.
Hol rontotta el Lukasenka, hogy nem ő maradt a fehérorosz Kádár János?
Addig lehet nagy elégedetlenség nélkül fenntartani egy diktatúrát, amíg működik a gazdaság - ez az egyik fő tanulsága a fehérorosz eseményeknek. Több évtized munkájával épült fel egy olyan rendszer, amelyet csak egyre komolyabb elnyomással lehet működtetni, de sok tényező összejátszása kellett ahhoz, hogy meginogjon.
A választási eredmények kihirdetése után tiltakozó megmozdulások – tüntetések, sztrájkok – sorozata indult Fehéroroszországban. Múlt vasárnap több százezer tiltakozó vonult az utcára, követelve Lukasenka lemondását. Szombatra és vasárnapra újabb nagyszabású tiltakozó megmozdulásokat hirdettek meg.
A Reuters azt is hozzá tette, az elnök arról is beszélt, hogy
bezáratja azokat a gyárakat, ahol tüntetnek ellen a munkások, sőt a tiltakozó munkásokat ki is rúgatja.
A fehérorosz újságírószövetség szombati közlése szerint eddig legalább húsz ellenzéki és független hírportál vált teljesen elérhetetlenné az interneten vagy nehezen letölthetővé Fehéroroszországban. Az érintett médiumok között van az amerikai támogatásból működő Szabadság Rádió és a lengyel támogatásból működő Belsat műholdas tévécsatorna. Pénteken az állami kiadó üzemzavarra hivatkozva nem nyomtatta ki két népszerű független napilap, a Narodnaja Volja és a Komszomolszkaja Pravda aznapi számait. Az újságírók szövetsége a kormányhoz intézett felhívásban követelte, hogy ne gyakoroljanak nyomást a médiára, „vessenek véget a cenzúrának”.
Fülke: Sikerülhet Lukasenka megdöntése
A belorusz diktátor pár nap alatt elvesztette szinte az egész társadalom támogatását, beleértve a munkásokat, akiket idáig a rendszer alapjának tekintett. Nem sok lehetősége maradt - írja Slawomir Sierakowski, a lengyel Haladó Tanulmányok Intézetének igazgatója, aki Minszkből tudósít az eseményekről