Világ MTI/hvg.hu 2020. augusztus. 13. 14:38

Őrizetbe vették, majd hirtelen meghalt egy fehérorosz tüntető

Nem csitul a tüntetés Fehéroroszországban: szerda éjjel újabb 700 embert vettek őrizetbe. Közben a hatóságok elismerték, az egyik tüntető életét vesztette.

Forrongó Belarusz
Friss cikkek a témában

Fehéroroszországban szerda éjjel már negyedszerre vonultak utcára az emberek az elnökválasztás óta, tüntetéseket jelentettek Minszkből, Grodnóból, Bresztből és más városokból is.

Az AP hírügynökség szerint az éjszaka a fővárosban a rendőrök gumilövedékkel lőttek azokra, akik erkélyeikről a tüntetőket buzdították. Korábbi beszámolók szerint a rendőrök éles lőszert is használnak.

A fehérorosz belügyminisztérium csütörtöki közleménye szerint az éjszaka folyamán mintegy 700 embert tartóztattak le, ezzel az elmúlt napokban őrizetbe vettek száma megközelíti a 7000-et.

A hatóságok megerősítették szerdán egy tüntető halálát, akit az Aljakszandr Lukasenka elnök újraválasztása elleni demonstráción állítottak elő. A Nyomozó Bizottság közleménye szerint a 25 éves férfi a dél-fehéroroszországi Gomel egyik kórházában halt meg, miután egy vasárnapi "engedély nélkül tartott" tüntetésen őrizetbe vették. A hatóság nem közölte a halál pontos időpontját, csak annyit, hogy

a férfi egészsége hirtelen leromlott, miközben őrizetben volt.

Az összecsapások másik áldozata szintén egy tüntető, ő akkor vesztette életét, amikor a kezében felrobbant egy pokolgép, amit elhajítani készült. A belügyminisztérium közlése szerint a biztonsági erők több mint 100 tagja is megsérült az összecsapásokban.

Az elnyomás és az erőszak beszüntetésére, valamint a vasárnap tartott elnökválasztást követő megmozdulások alkalmával előállítottak szabadon bocsátására szólította fel Aljakszandr Lukasenka hivatalban lévő államfőt David Sassoli, az Európai Parlament elnöke csütörtökön. Sassoli közleményében "mélységes aggodalmát" fejezte ki a változás érdekében békésen demonstrálók ellen a fehérorosz hatóságok által alkalmazott erőszak miatt. Az ENSZ emberi jogi főbiztosa, Michelle Bachelet is követelte a törvényellenesen őrizetbe vett személyek szabadon engedését, hozzátéve, hogy az őrizetben lévők közt kiskorúak is vannak.

A környező országok közben sorra jelentik be, hogy segítséget nyújtanak a kormány és az ellenzék közötti párbeszédben. Litvánia, Lettország és Lengyelország a héten már felajánlotta, hogy kész közvetíteni. Gitanas Nauseda litván elnök szerdán nem zárta ki az összeurópai vagy országos szintű szankciókat sem abban az esetben, ha a kezdeményezést a fehérorosz vezetés elutasítja.

Saulius Skvernelis litván miniszterelnök bejelentette, hogy Litvánia lehetővé teszi a belépést az országba azon fehérorosz állampolgárok számára, akik humanitárius okokból szeretnének a balti államba jutni.

Az országban a vasárnapi elnökválasztás előzetes eredményeinek közzétételét követően kezdődtek tüntetések. A hivatalos, de az ellenzék által vitatott adatok szerint Aljakszandr Lukasenka hivatalban lévő államfő 80,08 százalékot, míg legfőbb ellenfele, Szvjatlana Cihanouszkaja 10,09 százalékot szerzett. Cihanouszkaja választási csalásra hivatkozva kijelentette, hogy nem fogadja el a közzétett eredményeket, és saját magát tartja a választás győztesének, majd nem sokkal később, hatósági nyomásra, elhagyta az országot, és a választási eredmény elfogadására, valamint a tüntetések beszüntetésére szólította fel híveit egy kétes hátterű videóban.

Hirdetés