A Nagy Etióp Reneszánsz Duzzasztógát elkészült, a víztározó feltöltésének első szakasza megtörtént, most a gát turbináinak kipróbálása következik.
Történelminek nevezte Ahmed Abij etióp miniszterelnök szerdán a Níluson épített víztározónak az első évre tervezett szinten való feltöltését. Etiópia kedden jelentette be, hogy feltöltötték a víztározót az első évre tervezett szintre. Elegendő víz gyűlt össze a két első turbina próbaüzeméhez. A mérnöki teljesítmény Abij szerint az etiópoknak az ország újjászületése iránti elkötelezettségéről tanúskodik.
A gát építése nagy feszültségeket váltott ki Etiópia és szomszédai, Szudán és Egyiptom kapcsolataiban. A három ország június végén egyezett meg, hogy újrakezdik a megrekedt tárgyalásokat arról, milyen ütemben tölthető fel a Nagy Etióp Reneszánsz Duzzasztógát víztározója. A hét elején azt közölték, hogy sikerült előrelépéseket elérni a tárgyalásokon.
Etiópia 2010-ben kezdte el építeni a 4,6 milliárd dolláros költségvetésű gátat a Kék-Níluson. Az ország a nílusi erőmű révén Afrika legjelentősebb energiaexportőrévé szeretne válni. A grandiózus projekt ugyanakkor rengeteg problémát okozhat azoknak az országoknak, amiken Etiópia után halad át a folyó: a Nílus vízhozamában a klímaváltozás előrehaladtával egyre több a zavar. Egyiptom számára péáldául a mezőgazdaságban, az iparban és a hazai édesvíz-szükséglet kielégítésében is nélkülözhetetlen a Nílus.
Egyiptom és Szudán 1959-ben - még az asszuáni gát megépítése előtt - megállapodott a vízforrások megosztásáról, Etiópia azonban nem részese annak a megállapodásnak.
Egyiptom "a Nílus ajándéka", de mostantól Etiópia is az akar lenni
A hamarosan elkészülő gigantikus etiópiai vízerőmű megcsapolja Egyiptom vízforrásának, a Nílusnak a hozamát. A folyam medencéjének országaira a népességrobbanás a jellemző, így a víz egyre fontosabb természeti erőforrássá válik.