Világ MTI / hvg.hu 2020. július. 22. 21:12

Már tesztelik a gátat, amivel Etiópia magára haragította a Nílusi-menti országokat

A Nagy Etióp Reneszánsz Duzzasztógát elkészült, a víztározó feltöltésének első szakasza megtörtént, most a gát turbináinak kipróbálása következik.

Történelminek nevezte Ahmed Abij etióp miniszterelnök szerdán a Níluson épített víztározónak az első évre tervezett szinten való feltöltését. Etiópia kedden jelentette be, hogy feltöltötték a víztározót az első évre tervezett szintre. Elegendő víz gyűlt össze a két első turbina próbaüzeméhez. A mérnöki teljesítmény Abij szerint az etiópoknak az ország újjászületése iránti elkötelezettségéről tanúskodik.

A gát építése nagy feszültségeket váltott ki Etiópia és szomszédai, Szudán és Egyiptom kapcsolataiban. A három ország június végén egyezett meg, hogy újrakezdik a megrekedt tárgyalásokat arról, milyen ütemben tölthető fel a Nagy Etióp Reneszánsz Duzzasztógát víztározója. A hét elején azt közölték, hogy sikerült előrelépéseket elérni a tárgyalásokon.

Etiópia 2010-ben kezdte el építeni a 4,6 milliárd dolláros költségvetésű gátat a Kék-Níluson. Az ország a nílusi erőmű révén Afrika legjelentősebb energiaexportőrévé szeretne válni. A grandiózus projekt ugyanakkor rengeteg problémát okozhat azoknak az országoknak, amiken Etiópia után halad át a folyó: a Nílus vízhozamában a klímaváltozás előrehaladtával egyre több a zavar. Egyiptom számára péáldául a mezőgazdaságban, az iparban és a hazai édesvíz-szükséglet kielégítésében is nélkülözhetetlen a Nílus.

Egyiptom és Szudán 1959-ben - még az asszuáni gát megépítése előtt - megállapodott a vízforrások megosztásáról, Etiópia azonban nem részese annak a megállapodásnak.

 

Egyiptom "a Nílus ajándéka", de mostantól Etiópia is az akar lenni

A hamarosan elkészülő gigantikus etiópiai vízerőmű megcsapolja Egyiptom vízforrásának, a Nílusnak a hozamát. A folyam medencéjének országaira a népességrobbanás a jellemző, így a víz egyre fontosabb természeti erőforrássá válik.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.