A hatóságok nem hajlandóak kiadni az esetről készült felvételeket, a rendőrök vallomásai ellentmondanak egymásnak.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök tragédiának nevezte, hogy izraeli rendőrök agyonlőtték Ijad Hallak 32 éves autista palesztin férfit Jeruzsálem óvárosában – írta az ynet vasárnap. Netanjahu a kormány szokásos vasárnapi ülésén sajnálatát fejezte ki a május 30-án a vele foglalkozó oktatási intézménybe igyekvő palesztin autista férfi megölése miatt.
Amír Ohana belbiztonsági miniszter is részvétéről biztosította a családot, és az eset kivizsgálását ígérte.
Hallakot az óváros oroszlános kapujának közelében lőtték le a rendőrök. Felszólították, hogy álljon meg, mert szerintük fegyvert tartott a kezében. Valójában csak egy mobiltelefont tartott édesapja izraeli médiának tartott beszámolója szerint, és nem értette a biztonságiak utasításait. Nem találtak nála fegyvert. Az incidens szemtanúja szerint megijedt, futásnak eredt, mire a fegyveresek üldözőbe vették. Egy szeméttárolóba menekült, megpróbált elbújni, de utánamentek és legalább hétszer rálőttek.
Szintén a szeméttárolóba menekült az autista férfi egyik gondozónője is, aki ismerte, és többször is szólt a rendőröknek, hogy autista, sérült, de szavainak nem volt foganatja. Ijad Hallak azt ismételgette a rendőröknek, hogy a gondozónővel van.
Az áldozat családja a biztonsági kamerák felvételeinek átadását kéri az izraeli hatóságoktól, de a rendőrség kérésére a jeruzsálemi bíróság megtiltotta a videó nyilvánosságra hozását.
Két rendőrt hallgattak ki az eset után, vallomásaik ellentmondanak egymásnak. Egyikük azt állítja, hogy beosztottját arra kérte, ne lőjön, de az nem tartotta be utasítását. A másik rendőr tagadja, hogy ilyen felszólítást kapott. Egyikük házi őrizetben, másikuk szabad lábon van, de korlátozásokkal.
A történtek komoly felháborodást váltottak ki Izraelben. A héten – június 2-án – sok százan tiltakoztak Haifa városában, ahol a tüntetők George Floyd halálával is összekötötték Hallak esetét. Az AFP beszámolójából kiderül, hogy a rendőri erőszak mellett a palesztinokat érő, rendszer szintű hátrányos megkülönböztetést is a férfi agyonlövéséhez vezető okok között tartják számon.