Világ Serdült Viktória 2020. június. 03. 11:00

Trump addig kiáltott fake newst, hogy már rendőrök támadnak újságírókra az utcán

Serdült Viktória
Szerzőnk Serdült Viktória

Szemen lőtt fotósok, könnygázzal lefújt operatőrök, letartóztatott tévéstábok – az elmúlt egy hét amerikai tüntetéshullámaiban soha nem látott atrocitások érték a munkájukat végző riportereket. A felvételek és a beszámolók alapján ráadásul sok esetben nehéz a véletlennel magyarázni a támadásokat. Szakértők arra figyelmeztetnek: Donald Trump média ellen folytatott hadjárata veszélyes hullámokat indíthat el nemcsak az Egyesült Államokban, hanem az egész világon.

George Floyd halála
Friss cikkek a témában

„Meglőttek, meglőttek” – ennyit lehetett hallani péntek este a Louisville-i WAVE 3 tévéadó élő adásában, ahol a riporter, Kaitlin Rust a George Floyd meggyilkolása miatt kirobbant tüntetésekről tudósított. Az újságíró és James Dobson operatőr hiába álltak tisztes távolban a rendőrsorfaltól és jelezték egyértelműen, hogy a sajtó munkatársai, a felvételeken jól látszik, amint egy rendőr ezt teljesen figyelmen kívül hagyva feléjük tartja a fegyverét.

„Egyenesen ránk céloz” – kiabálta Rust a stúdiónak, miközben igyekezett távolabb kerülni az egyenruhásoktól.

A két újságírót többször is eltalálták könnygázgránáttal, és bár szerencsére nem sérültek meg, országszerte több kollégájuk már nem volt ilyen szerencsés. Független szervezetek számításai szerint az egy hete tartó utcai tüntetésekben

az Egyesült Államokban eddig több mint 100 újságírót ért atrocitás.

Az Egyesült Államok több nagyvárosában zajlottak megmozdulások az elmúlt napokban, amelyek kiváltó oka az volt, hogy egy hete egy férfi meghalt a durva rendőri intézkedés után. Az afroamerikai George Floydot egy igazoltatás során négy fehér rendőrtiszt a földre kényszerítette, majd egyikük percekig térdelt a nyakán. A minneapolisi rendőrség pénteken bejelentette: gyilkosság vádjával őrizetbe vették Derek Chauvint, azt a rendőrt, aki Floyd nyakára térdelt.

Derek Chauvin
AFP / Riccardo Milani

Bár az újságírókat ért atrocitások egy része a tömegben, véletlenül történt, egyre több olyan hír is napvilágot lát, melyek szerint a tudósítókat szándékosan zaklatták, lőtték meg vagy vették őrizetbe a rendőrök. Az egyik legsúlyosabb a 37 éves szabadúszó fotóriporter, Linda Tirado esete, akit Minneapolisban tudósítás közben találtak szemen.

„Éppen a következő kockát akartam készíteni, egy másodpercre letettem a fényképezőgépemet, és abban a pillanatban úgy éreztem, felrobban az arcom” – emlékezett vissza a The New York Timesnak.

Az újságíró szerint valószínűleg egy gumilövedék találta el, mely a rendőrök irányából jött. A tömegből a tüntetők cipelték ki, a kórházban pedig azonnal a műtőbe került. Az orvosok szerint a látását valószínűleg soha nem kapja vissza teljesen, de Linda szerencsésnek tartja magát, mert „a másik szemével szokott fókuszálni”.

Ennél is aggasztóbbnak találja, hogy bár a rendőrök tisztában voltak vele, a munkáját végzi, mintha nem érdekelte volna őket, hogy újságíró.

„Éreztem, hogy csorog a vérem, miközben azt kiabáltam, hogy a sajtótól vagyok” – mondta.

Ilyet eddig csak külföldön láttak

Története egyáltalán nem egyedi, több tucat újságíró is hasonlóról számolt be, köztük a The Wall Street Journal munkatársa, Tyler Blint-Welsh, akit a vasárnapi New York-i tüntetésen ütöttek meg többször a rendőrök, hiába volt a nyakában az újságíróigazolványa. Minnesotában pedig élő adásban vették őrizetbe a CNN riporterét.

A botrány már az országhatárokat is átlépte, miután az ausztrál miniszterelnök arra utasította az ország washingtoni nagykövetségét, hogy vizsgálják ki két ausztrál riporter megtámadásának körülményeit.

Az Egyesült Államokban a fenti esetek azért is különösen kirívóak, mert az ország Alkotmányának első kiegészítése külön kimondja a sajtó szabadságát. Az utóbbi években azonban egyre több jel utalt rá, hogy valami megváltozott.

„Tizenöt éve tudósítok tüntetésekről Amerika-szerte, de ez az első alkalom, hogy rendőröket látok, akik szándékosan gumilövedékkel, könnygázzal támadják az újságírókat, és letartóztatják őket” – nyilatkozta a CBS tudósítója, Michael Gorge.

Ráadásul nem csak a rendőrök követik el az atrocitásokat. A Fehér Ház előtt a tüntetők támadtak a Fox News stábjára.

Mindez – állítja egybehangzóan több szakértő is – egyáltalán nem a véletlen műve.

AFP / Yasin Ozturk

„Nem lehet nem észrevenni, hogy a rendőrség több helyen is – különösen szombaton – a probléma részeként tekintett az újságírókra, nem pedig a társadalom olyan tagjaiként, akik az alkotmány védelme alatt állnak, ami különösen aggasztó” – nyilatkozta Gordon Stables, a Dél-Karolinai Egyetem újságíró tanszékének igazgatója.

„Elismerem, milyen nehéz a hatóságoknak a jelenlegi helyzet, de itt nem csak egy rendőrről van szó egy városban…Rendkívül ijesztő nemzetközi tudósítóktól hallani, hogy a nem demokratikus rezsimekben átélt tapasztalataikhoz hasonlítják a történéseket” – tette hozzá.

Trump csak rontott a helyzeten

Ennek egyik okát a téma szakértői szerint a fennálló hatalomban kell keresni. Az Egyesült Államok jelenleg a 45. helyen áll a világ sajtószabadságát felmérő Riporterek Határok Nélkül listáján, de azt a szervezet is megjegyzi, hogy Donald Trump hivatalba óta folyamatosan romlik az újságírók helyzete. Márpedig a média elleni kritika a legmagasabb szintről érkezik, akkor egy idő után a helyi hatóságok, a rendőrség, majd a közvélemény is ellenük fordul – ez mutatkozik most meg az utcán.

Trump – aki ironikus módon választási győzelmét a Fox News hírtelevíziónak is köszönheti – az elmúlt években valóságos hadjáratot indított az általa baloldalinak, liberálisnak tartott újságírók ellen. Miközben gyakran fake newsnak és a nép ellenségének bélyegezi őket, szombati posztjában már egyenesen azzal vádolta őket, mindent megtesznek, hogy gyűlöletet és anarchiát szítsanak.

„Azzal, hogy ilyen gyakran rossz hírbe hozza őket, az újságírók munkája iránt érzett tiszteletet és a demokráciában játszott szerepüket alacsonyította le" – mondta a The Washington Postnak Suzanne Nossel, a Nemzetközi PEN Klub amerikai szervezetének igazgatója.

Nossel úgy látja, Trump viselkedése egy idő után felbátorította a helyi politikusokat is, akik egyre gyakrabban kiáltanak fake newst, ha nem tetszik nekik egy cikk. Ezzel viszont a közvélemény bizalmát is megrendítették.

„Trump egy már létező ellenséges hangulatot fokozott tovább, és tette rosszabbá” – tette hozzá Joel Simon, a Bizottság az Újságírók Védelméért (Committe to Protect Journalist, CPJ) igazgatója.

AFP / Brendan Smialowski

A szervezet közleményt is kiadott, melyben felszólítják a hatóságokat, hogy hagyjanak fel a tüntetésekről tudósító újságírók elleni erőszakkal, és biztosítsák, hogy a kijárási tilalom rájuk ne legyen érvényes. Hasonló közleményt adott ki a Riporterek Határok Nélkül is.

Az ijesztő tendencia ráadásul nemcsak az Egyesült Államokban észrevehető, a világon, így Európában is egyre több populista politikus is megpróbálja lejáratni az újságírókat. Példákért nem is kell messzire menni, Kovács Zoltán magyar kormányszóvivő a Twitteren vív személyeskedéstől sem mentes hadjáratot a kritikus újságírókkal szemben, Orbán Viktor pedig szintén szívesen használja a fake news kifejezést a neki nem tetsző lapokra.

Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.