Egy csokornyi, sajtószabadságot korlátozó esetet gyűjtött össze az Amnesty International a sajtószabadság május 3-i világnapja alkalmából. Világszerte számos helyen fenyegettek újságírókat vagy indítottak eljárást ellenük, mert kritizálták az új típusú koronavírus miatt járvány ellen hozott intézkedéseket.
Akadályozzák a vírus elleni védekezést az újságírókat illetve az azokat érő támadások, akik kritizálni merik a kormányaik koronavírussal kapcsolatos intézkedéseit - közölte az Amnesty International a sajtószabadság világnapja alkalmából. A járvánnyal kapcsolatos információk cenzúrázása globális méreteket öltött a jogvédő szervezet szerint, akik felszólították a hatóságokat, hogy saját egójuk helyett inkább az egészségüggyel foglalkozzanak.
Az Amnesty olyan eseteket gyűjtött össze Csecsenföldtől Venezueláig a világ minden tájáról a sajtószabadság világnapja alkalmából, amikor a hatóságok a véleménynyilvánítás szabadságát és az információkhoz való hozzáférést korlátozták, ezzel pedig az emberek egészséghez való jogának érvényesülését veszélyeztették. A 11 összegyűjtött esetről részletesebben az szervezet honlapján lehet olvasni.
“Nem tudjuk csökkenteni a járvány terjedését, ha az emberek nem jutnak pontos információkhoz. Ijesztő látni, hogy hány olyan kormány van, amely az emberek élete helyett a saját renoméját igyekszik megóvni.” - mondta Ashfaq Khalfan, az Amnesty International jogi igazgatója. “A járvány eleje óta – ekkor kezdte a kínai állam cenzúrázni a járvánnyal kapcsolatos híreket és büntetni a közérdekű bejelentőket - világszerte újságírók kockáztatják az életüket, szabadságukat és munkájukat azért, hogy adott esetben életmentő információk eljuthassanak az emberekhez.”
A jogvédők külön kiemelték azt a törekvést, hogy Azerbajdzsánban, Magyarországon, Oroszországban, Üzbegisztánban, Kambodzsában, Sri Lankán, Thaiföldön, Tanzániában és több Öböl-menti országban a járványt ürügyként használva fogadtak el “fake news” elleni törvényeket. A legtöbb esetben homályosan megfogalmazott jogszabályok nyomán a hatóságokon múlik, mit tekintenek álhírnek, ami dermesztő hatással van a járvánnyal kapcsolatos közérdekű információk megvitatására - közölték.