Április 20-tól kezdték el a korlátozások fokozatos lazítását az országban.
A járványhelyzet legfontosabb mutatójaként számon tartott, úgynevezett reprodukciós ráta (R0) 0,9-ről 1,0-re emelkedett a Robert Koch (RKI) közegészségügyi intézet becslése szerint Németországban.
Ez azt jelenti, hogy minden fertőzött továbbadja a vírust még egy embernek.
Amikor az R0 1 alatt van, a járvány alábbhagy, a vírus visszaszorul és előbb-utóbb eltűnik az adott közösségből. Amikor az R0 1 felett van, a járvány egyre inkább terjed, mert minden fertőzött átadja a kórokozót legalább egy embernek.
Szinte egész Németországban kötelező maszkot viselni
Egy nap alatt 1018-cal emelkedett az új fertőzöttek száma, és 110 halálos áldozatot követelt a járvány.
Az RKI számításai szerint Németországban az R0-érték a február 25-én kezdődött járvány első időszakában elérte a 3-at, majd március 22-től az 1 körüli szinten stabilizálódott. Április elején a 0,8 és 1,2 közötti sávban volt a mutató a járványügyi szakemberek becslései szerint, és április 16-án érte el az eddigi mélypontot, a 0,7-es értéket.
Az utóbbi napokban 0,9 volt az R0-érték, a mostani 1,0 azt jelenti, hogy megállt az új típusú koronavírus visszaszorulása.
A járványlassító intézkedések eredményeire és az egészségügyi ellátórendszer teherbíró képességére tekintettel a szövetségi kormány és a tartományi kormányok közös döntésével április 20-tól elkezdték a korlátozások fokozatos lazítását. Angela Merkel német kancellár akkor hangsúlyozta, hogy nagyon óvatosan kell haladni, mert ha az R0 1,3-ra emelkedik, már júniusra túlterheli az egészségügyi ellátórendszert a betegek tömege. (Magyarországon is az ehhez hasonló húzd meg, ereszd meg módszert próbálják ki nemsokára.) A politikus szerint, ha a reprodukciós arány 1,2-re emelkedik, akkor júliusra terhelődik túl a rendszer, ha pedig 1,1-re, akkor októberre nem lesz elég kapacitás a betegek ellátására.
A lazításokról szóló heves közéleti vitában arra is többször rámutatott, hogy az aktuális statisztikák mindig csak a két héttel korábbi járványhelyzetet mutatják, mert átlagosan ennyi ideig tart, mire egy fertőzött észleli a tüneteket, konzultál háziorvosával, felkeres egy tesztközpontot, a laboratórium elemzi a mintát, és végül az eredmény a hivatalos adattovábbítási úton bekerül az RKI kimutatásába.
Az RKI adatai szerint az új típusú koronavírust keddig 156 337 ember szervezetében mutatták ki, ami 1144 esettel több az egy nappal korábbinál. A gyógyultnak minősülő, vagyis azon igazolt fertőzöttek száma, akik már átestek a fertőzésen, 2900-zal 117 400-ra emelkedett.
A vírus okozta betegségben (COVID-19) 5913 igazolt fertőzött halt meg, ez 163-mal több az egy nappal korábbinál.
A napi új esetek száma 6 ezer körül tetőzött, majd a 2 ezer, az utóbbi napokban az ezer körüli szintre süllyedt.