Világ MTI 2020. április. 04. 06:56

Koronavírus: egyetlen nap alatt 1500 halott Amerikában

Trump a maszkokról azt mondta, viselésük ajánlott, de nem kötelező. Ő nem fog hordani.

Az Egyesült Államokban egyetlen nap alatt csaknem 1500-zal nőtt a koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma a Johns Hopkins egyetem és kórház péntek esti összesítése szerint.

A baltimore-i kórházkomplexum péntek esti adatai szerint az Egyesült Államokban az új típusú koronavírussal 277 ezer 943 fertőzöttet diagnosztizáltak már, és a vírus okozta betegségbe immár 7406 amerikai halt bele.

Közben amerikai lapok arról számoltak be, hogy Oregonban kigyógyult a betegségből William "Bill" Lapschies, akinél március 5-én diagnosztizálták a vírust, majd nyomában a tüdőgyulladásos megbetegedést. Az idős pácienst éppen a születésnapján nyilvánították gyógyultnak: pénteken ünnepelte ugyanis a 104. születésnapját, de nem az idősotthonban, hanem gyermekei körében. A lánya, Carolee Brown azt nyilatkozta a portálnak: nagyon örül, hogy édesapja meggyógyult, s csak egyetlen bánata, hogy míg a 101. születésnapján mintegy 200 vendég köszöntötte őt, most a járvány miatt csakis szűk családi körben ünnepelhetnek.

Washingtoni idő szerint pénteken az éjjeli órákban William Barr igazságügyi miniszter közleményben jelentette be, hogy a járvány miatti helyzetben a szövetségi büntetés-végrehajtási intézet megkezdi a legrosszabb állapotban lévő vírusfertőzöttek és a már megbetegedett fogvatartottak házi őrizetbe bocsátását. Az intézkedés egyelőre egy louisianai, egy ohiói és egy connecticuti börtönben fogvatartottakat érinti.

A tárcavezető azt követően hozta meg a döntést, hogy a louisianai börtönben öt elítélt, az ohióiban pedig két fogvatartott meghalt a kórban. A szövetségi büntetés-végrehajtási intézet már a hét elején példátlan lépésre szánta el magát: az ellenőrzése alá tartozó 122 börtönben 14 napi karanténra kötelezte a rabokat, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy senki nem hagyhatja el a celláját. A börtönökben ugyanis eddig 91 elítéltnél és a börtönszemélyzet 50 tagjánál mutatták ki a vírust.

Maszkviselés

Ajánlott, de nem kötelező a szájmaszkok viselése az új típusú koronavírus-járvány idején az Egyesült Államokban - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök a vírus terjedésének megakadályozását célzó intézkedéseket és a betegség kezelését összehangoló kormányzati munkacsoport szokásos napi sajtókonferenciáján a washingtoni Fehér Házban pénteken.

Az elnök közölte: a járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) legújabb ajánlása értelmében minden nyilvános helyen javasolt az arcmaszk viselése. Ez nem érvényes az úgynevezett N95-ös, vagyis orvosok által használt speciális védőmaszkra, amelyet egyébként már az Amazon internetes áruház is csak a kórházak közvetlen megrendelésére szállít. A maszkok viselése azonban nem helyettesítheti a társadalmi elkülönülés előírásait - tette hozzá.

Trump elmondta, hogy ő valószínűleg nem fogja viselni a maszkot.

Bejelentette azt is, hogy a védelmi termelési törvény felhatalmazását igénybe véve rendeletet írt alá az N95-ös, tehát orvosi maszkok és más orvosi segédeszközök exportjának tilalmáról.

Alex Azar, az egészségügyért és emberi erőforrásokért felelős miniszter hivatalosan is bejelentette - amit egyébként amerikai sajtóértesülések már péntek délelőtt megszellőztettek -, hogy egyetlen koronavírusos betegnek sem kell aggódnia a kórházi költségek miatt. A szövetségi kormány ugyanis a kórházaknak kifizeti azoknak a kezelését is, akiknek nincs egészségbiztosításuk.

Deborah Birx járványtani professzor, a kormányzati munkacsoport egyik tagja ábrákkal érzékeltette az amerikai tagállamok járványhelyzetét. Kiderült, hogy a keleti parti Connecticut államban például az elmúlt 24 órában 64 százalékkal megugrott a koronavírussal diagnosztizáltak aránya.

Kitért arra is, hogy a vírusfertőzés a levegőben (cseppfertőzéssel) terjed, akár úgy is, hogy egy fertőzött ember beszélget és kilélegzi a vírust, s ezzel magyarázható veszélyessége és minden más ismert vírusnál erőteljesebb fertőzőképessége. Birx leszögezte: a megfertőződöttek jó részének egyáltalán nincsenek tünetei.

A professzorasszony közölte: még csak becslések sincsenek arról, hogy hány tünetmentes fertőzött lehet országszerte. "Ez nagyon nagy kérdés" - fogalmazott, s elmondta, hogy a szakemberek olyan teszten dolgoznak, amelynek segítségével kideríthetik, kinek a szervezete lehet ellenálló a fertőzésre.

A sajtókonferencián Donald Trump újságírói kérdésekre válaszolva az előző elnök, Barack Obama vezette kormányzatot okolta azért, hogy az Egyesült Államok nem volt jobban felkészülve a járványra. Mint fogalmazott: "a polcok üresek voltak, nem voltak raktáron orvosi segédeszközök". Hozzáfűzte, hogy az előző kormányzat mérhetetlen sokat költött háborúkra, például a Közel-Keleten ahelyett, hogy az egészségügyre vagy a rendkívül rossz állapotban lévő infrastruktúra megjavítására fordította volna az erőforrásokat.

Az elnök hangsúlyozta: a járvány miatt nem halasztják el a novemberi elnökválasztást, arra november 3-án sor kerül. Ami pedig a kedden, Wisconsinban tervezett előválasztást illeti, leszögezte: ez tagállami hatáskör, a kormányzó dönt róla. Elmondta: nem híve a levélben történő szavazásnak, amelyet a demokraták szorgalmaznak, mert ez szerinte sok visszaélésre ad lehetőséget. Hozzáfűzte, hogy a fényképes igazolvánnyal kísért voksolást támogatja.

Az amerikai olajipari cégek vezetőivel péntek délután folytatott megbeszéléseiről elmondta: a kormány igyekszik segíteni a vállalatokon, és nem került szóba a kitermelés visszafogása.

Hirdetés