Múlt héten a francia egészségügyi miniszter hívta fel a figyelmet arra, hogy megfigyelések szerint a gyulladáscsökkentő gyógyszerek súlyosbítják a tüneteket. Azóta a WHO és az Európai Gyógyszerügynökség is cáfolta ezeket az állításokat.
Frissítés:
A sajtóban megjelent hírekre reagálva a WHO a Twitter-oldalán tette közzé közleményét, mely szerint a vizsgálatok nem igazolják, hogy az eddig is ismert mellékhatásoktól eltekintve az ibuprofénnek bármilyen negatív hatása lehetne.
Q: Could #ibuprofen worsen disease for people with #COVID19?
— World Health Organization (WHO) (@WHO) March 18, 2020
A: Based on currently available information, WHO does not recommend against the use of of ibuprofen. pic.twitter.com/n39DFt2amF
Reagált az Európai Gyógyszerügynökség is, amely szerint ugyancsak azt közölte, hogy jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy az ibuproféntartalmú gyulladáscsökkentők súlyosbítanák a Covid-19-fertőzöttek állapotát.
A gyógyszerészeti hatóság, amely emberi, illetve állatgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerek tudományos kiértékelését, felügyeletét és biztonságosságuk figyelemmel kísérését végzi az Európai Unióban, közölte, hogy minden lehetséges kezelést, köztük a paracetamol és az ibuprofén használatát is fontolóra kell venni a Covid-19-betegek lázának, fájdalmának csökkentésére.
Az EU nemzeti gyógykezelési ajánlásaival összhangban, a betegek és a szakdolgozók folytathatják a nem szteroid gyulladáscsökkentők használatát az elfogadott termékinformáció alapján - írták. A jelenlegi ajánlás alapján az olyan gyógyszereket, mint az ibuprofen, a legkisebb hatékony adagban a lehető legrövidebb ideig kell alkalmazni - tették hozzá.
Az EMA közölte, hogy kész támogatni minden olyan kutatást, amely ezeknek a gyógyszereknek a Covid-19-betegekre gyakorolt hatását vizsgálja.
Egyúttal a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának Belgyógyászati Klinikája is közölt egy listát azokról a vény nélkül kapható gyógyszerekről, melyek hasznosak lehetnek légúti fertőzések kezelésére:
--------------------------------------------
Nem javasolja az ibuprofént tartalmazó gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedését a koronavírusos tünetekre Christian Lindmeier, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szóvivője - írja az AFP alapján a Euronews. Lindmeier ugyanakkor hangsúlyozta: még ki kell vizsgálni, hogy tényleg van-e kapcsolat a gyógyszer és a betegek állapotának súlyosbodása közt.
Korábban a francia egészségügyi miniszter, Olivier Véran figyelmeztetett arra, hogy a gyulladáscsökkentő gyógyszerek - így páldául az ibuprofén és a kortizon tartalmúak - súlyosbíthatják a betegséget. Ahogy a hvg.hu is beszámolt róla, a tárcavezető szerint több francia orvos is jelezte, hogy a Covid-19 fertőzésben szenvedő fiatalabb betegek azután kerültek súlyos állapotba, hogy ibuprofén tartalmú lázcsillapítót szedtek be. Véran lázcsillapításra ezért a paracetamolt javasolta.
Bár a miniszter figyelmeztetése nem bizonyított, de a Euronews szerint így is alátámasztható szakmai érvekkel. Mint írják, hasonló feltételezésre jutott egy tanulmány, ami a francia miniszteri figyelmeztetés előtt jelent meg a Lancet orvostudományi folyóiratban. Azt vizsgálták, hogy a magas vérnyomásban és cukorbetegségben szenvedők nagyobb kockázatnak vannak-e kitéve a COVID-19 fertőzéssel szemben. Arra a feltételezésre jutottak, hogy a gyulladáscsökkentő gyógyszerek (például az ibuprofén) fokozzák egy olyan enzim termelődését a szervezetben, amihez a a koronavírus is kapcsolódni tud, ez pedig segítheti a fertőzést.
Erre, a Lancetben megjelent kutatásra kérdeztek rá a WHO genfi sajtótájékoztatóján. A szóvivő ezután beszélt arról, hogy tanulmányozzák, van-e kapcsolat a gyógyszer és a betegség súlyosbodása között. Az ereményekig Lindmeier inkább a paracetamol használatát javasolja, illetve elsősorban arra kéri a koronavírusos betegeket: hallgassanak az orvosokrra.