Lengyelországban egy nap alatt 17-tel nőtt a fertőzöttek száma, Szlovákiában 9-cel. Izland betiltotta a tömegrendezvényeket, Venezuelában a metrókon csak arcmaszkban lehet utazni.
Rendkívüli csúcsértekezletet tart a hét legfejlettebb iparú ország az új típusú koronavírus terjedése miatt – jelentette be Emmanuel Macron francia elnök pénteken. A G7 értekezlete hétfőn lesz, a résztvevők nem személyesen, hanem videón keresztül fognak tárgyalni egymással. Világszerte egyre több ország foganatosít intézkedéseket a járvány megfékezése érdekében.
Lengyelországban csütörtök délutánig 68 fertőzést regisztráltak, előző este 51 volt a fertőzöttek száma.
Előzetes intézkedésként tizenkilenc lengyelországi kórházat fertőző, a koronavírus kezelésére szánt gyógyintézetté alakítják át.
A nyugat-lengyelországi Wroclaw szakkórházában péntektől – országos viszonylatban először – 6 betegnél alkalmazzák az egyébként a HIV-fertőzés és a malária kezelésében használatos, a koronavírus esetében japán és kínai tapasztalat alapján a halálozási arányt csökkentő gyógyszereket.
Szlovákiában pénteken újabb kilenccel nőtt, s így már harmincra emelkedett a vírussal diagnosztizált emberek száma – jelentette a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség az egészségügyi minisztérium adataira hivatkozva. A fertőzöttek pozsonyi, túrócszentmártoni és kassai illetőségűek, van köztük egy gyerek is.
Eddig Szlovákiában közel ezer laboratóriumi vizsgálat készült, és 30 esetben mutatták ki a koronavírus jelenlétét.
Az országban pénteken reggel hatályba lépett azoknak a korlátozó intézkedéseknek a jelentős része, amelyeket Peter Pellegrini kormányfő jelentett be egy nappal korábban. Ezek között a legszélesebb körű, hogy Szlovákiába – miután az ország egész területén rendkívüli helyzet van hatályban – csak a szlovákiai állandó vagy átmeneti lakhellyel vagy tartózkodási engedéllyel rendelkezők léphetnek be.
Az izlandi kormány pénteken március 16-tól betiltotta az olyan tömegrendezvényeket, ahol száznál több ember vesz részt. A százfősnél kisebb gyülekezeteknél pedig biztosítani kell a legalább kétméteres távolságot a résztvevők között. Az izlandi főiskolákat és egyetemeket átmenetileg bezárják, az alsó tagozatos iskolák és óvodák korlátozásokkal, de nyitva tarthatnak. Izlandon eddig 126 fertőzöttet regisztráltak.
Bulgária pénteken bezáratta március 29-ig az iskolákat, az óvodákat és a felsőoktatási intézményeket, és 14 országgal szemben utazási korlátozásokat vezetett be, miután a fertőzöttek száma egy nap alatt hétről – több mint megháromszorozódva – a jelenlegi 23-ra gyarapodott. Egy ember már elhunyt a betegség következtében. Az országban az áruházak és gyógyszertárak kivételével elrendelték az üzletek zárva tartását, bezárták a mozikat, az edzőtermeket, a bárokat és az éttermeket is. A bolgár parlament rendkívüli állapotot hirdetett egyelőre április 13-ig.
Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök felszólította a lakosságot, hogy tartsa be az előírásokat, és
egy évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegette meg a karantén ellen vétőket.
Svájc 10 milliárd svájci frank (3200 milliárd forint) gyorssegélyt utalt ki a koronavírus-járvány okozta gazdasági nehézségek mérséklésére. Az alpesi ország emellett szigorú határellenőrzéseket vezetett be, és egyelőre április 4-ig bezáratta az oktatási intézményeket. Svájcban és Liechtensteinben a fertőzöttek száma meghaladta az ezret. Svájcban is betiltották a százfősnél nagyobb tömegrendezvényeket.
A súlyos gazdasági és politikai válsággal küzdő Venezuela pénteken jelentette az első két megbetegedést az országból. Delcy Rodríguez alelnök bejelentette, hogy március 16-tól bezárják az oktatási intézményeket. Az egyik beteg egy 41 éves venezuelai, aki az Egyesült Államokban járt, a másik pedig Spanyolországban volt – közölte Rodriguez. Beszélt arról is, hogy
a caracasi metró járművein csakis arcmaszkkal lehet majd utazni.
Pakisztán szintén bezáratta az iskolákat, és tizenöt napra lezáratta határait, korlátozva a nemzetközi légi járatok számát is, hogy elejét vegye a fertőzés további terjedésének. Pakisztánból eddig 21 megbetegedést jelentettek.